Svůj talent utopila v řece. Smutný osud velké spisovatelky

Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa, že všechno nadále běží, i když my už tady nejsme. Svědkem takové kontinuity, symbolem pro jistotu trvání, pro ni hrál věčně odbíjející Big Ben. A tak o tom také psala ve svém díle: „Ten mladý muž odhodil sebe. Odhodil to pryč, zatímco oni žili dál.“ Zuřila válka, nacisté bombardovali Londýn a mnoha lidem chyběla naděje. Deprese, které ji sužovaly po celý život, nyní dosáhly rozměrů fyzického utrpení. Nemohla jíst, spát a ani chodit. Veškerá naděje se vytratila. Musela to odhodit…

Úzkostlivá výchova

Virginie Woolf se narodila jako Adeline Virginia Stephen v roce 1882 v Londýně do rodiny známého kritika Leslieho Stephena. Jak vypadalo její dětství v tehdejší vyšší střední vrstvě? Časté návštěvy významných umělců, odpolední čaje a s tím související nánosy pokrytectví i úzkostlivá výchova. Otec nedůvěřoval dívčím školám a své dcery raději vzdělával sám. Až po jeho smrti se mladé spisovatelce naskytla možnost útěku.

Velká láska Jany Kastilské, řečené Šílené. Ve světě mužů to měla opravdu těžké

„Bloomsbury Group“

Virginia společně se sourozenci odešla do čtvrti Bloomsbury, kde se kolem ní brzy soustředila skupina umělců a intelektuálů. Hlavním mottem „Bloomsbury Group“ byla vzpoura proti konvencím a tradicím končící viktoriánské éry. Umělecká, životní i sexuální. V osobní rovině Virginia završila svou revoltu sňatkem s Leonardem Woolfem, politologem s vyhraněnými socialistickými názory, který pocházel z chudé židovské rodiny.

Průkopnice moderní prózy

Virginia od mládí trpěla depresí. Milovala krásu, květiny a intelektuální diskuze se všemi možnými náměty, od umění až po filozofii. Oslovil ji impresionismus, který chtěla přenést z plátna do literatury. I díky tomu se společně se Samuelem Beckettem a Jamesem Joycem stala nejvýraznějším průkopníkem moderní anglické prózy. „Chci vyjádřit život a smrt, duševní zdraví i šílenství,“ zapsala si do deníku.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Nenaplněná láska a přátelství

Právě psychické problémy jí stále častěji znepříjemňovaly život. Začalo to jako tvůrčí vypětí, pochybnosti o svém díle i o životě. S revoltou nelze vystačit navždycky, po vzpouře přichází pocit odcizení. Její sexuální život byl navíc stejně experimentální jako její dílo. V umělecké skupině se nijak nehledělo na manželskou věrnost, nechával se volný průběh všem vztahům a láskám. Woolf měla ovšem smůlu, protože více než o sex jí šlo o cit. Byla to právě neschopnost dosažení ideálních lidských vztahů, nemožnost naplnění opravdové lásky či ryzího přátelství, co ji přivedlo do dalších depresí.

Vypravěč kouzelných příběhů z dětství. Ota Pavel utíkal před nemocí do vzpomínek

Plynoucí proud Ouse

Uvědomovala si, co by chtěla, toužila a milovala, ale stejně se dostala do stavů plných těžké deprese a beznaděje. Štěstí bylo pouze iluzorní, jen prchavé záchvěvy, mihotavé okamžiky. Poté vždy přicházel pád do tmavé a hluboké propasti. V době války však byla situace ještě mnohem těžší. A když se dozvěděla, že její duševní choroba se bude rapidně zhoršovat, vyhaslo poslední světélko naděje. Nedaleko jejího venkovského sídla v jižní Anglii teče poklidná říčka Ouse. A právě do jejího nekonečně plynoucího proudu se poslední den svého života devětapadesátiletá žena ponořila.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama