Symbol Anglie, Viktorie – královna na jedno století

Další fotky

Začněme trochu z jiného konce. Artura Conana Doyle, a jeho detektivky s Sherlockem Holmesem, zná každý milovník tohoto literárního žánru. V jeho více jak pěti desítkách povídek a čtyřech románech však milujeme i něco jiného, než pouze brilantně a logicky uvažujícího detektiva. Dýchá z nich tradice viktoriánské Anglie. Spořádanost a spolehlivost, někdy až úzkostlivé lpění na zvycích svých předků. Konzervatismus, jako nepřítel chaosu. Vědomí síly Britského impéria a jejího bohatství. Samozřejmost velikosti.

Královna Viktorie byla opravdu symbolem Anglie, kterou Doyle ztvárnil ve svých knihách. Více jak šedesát tři let vládnutí. V té době to byl celý lidský život a několik generací.

Narodila se 24. 5.1819 v Londýně. Po mamince, princezně sasko-koburské pocházela z německého prostředí. Královnou se stala na prahu dospělosti 20. 6. 1837, a panovala až do své smrti, 22. 1. 1901. Je to až symbolické. Ve dvacátém století prožila pouhé tři týdny a s jejím odchodem skončilo v Británii mnoho z tradic, které Doyle obdivoval ve svých románech.

Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

Tradice dynastie sasko-koburské skončila s první světovou válkou, kdy veřejné mínění v Británii donutilo změnit název na Windsdorská, aby nic nepřipomínalo minulost s německým vlivem. Tato dynastie panuje dosud. Ale vraťme se ke královně Viktorii.

V počátcích vládnutí byl jejím dobrým rádcem předseda vlády William Lamb, budoucí vikomt Melbourne. Pokud si nyní vzpomínáte na jedno z velkých australských měst, nemýlíte se. Bylo pojmenováno po něm.  10. 2. 1840 se provdala za svého bratrance, prince Alberta. Čelila několika atentátům, ale ani jeden nebyl úspěšný.

„Šestiprstá čarodějnice“ Anna Boleynová. Smutný příběh královny, která změnila Anglii

S královnou Viktorií je nepřímo spojena i tragédie irského národa. Neúroda brambor v roce 1845 způsobila v Irsku děsivý hladomor, který přinesl milion obětí na životech a další milion lidí donutil emigrovat, převážně do USA.

Královna poskytla dar ve výši 2000 liber. Mnohem štědřejší se ukázal turecký sultán, který nabídl pětkrát větší sumu, což však Viktorie odmítla. Odmítla dokonce i tři lodi s potravinami, které však Angličané již nestačili zadržet a ty dopluly v pořádku do přístavu Drogheda. Irové nezapomněli a v roce 1921, kdy vzniklo svobodné Irsko, odstranilo v Dublinu její sochu.

FOTO: Královna Viktorie

Královna Viktorie - Královna ViktorieKrálovna Viktorie - Královna ViktorieKrálovna Viktorie - Královna ViktorieKrálovna Viktorie - královna ViktorieKrálovna Viktorie - Královna Viktorie
Další fotky
Královna Viktorie - Královna ViktorieKrálovna Viktorie - Královna Viktorie

Královna Viktorie měla devět dětí, také se jí říkalo babička Evropy, protože její potomci se stali členy mnoha panovnických domů. Jako nechtěný dar přivezli i geneticky podmíněnou hemofilii, na kterou doplatil například ruský carevič Alexej. Její manžel, princ Albert zemřel v prosinci 1861 na tyfus, protože Windsorský hrad nebyl zrovna dvakrát dobře hygienicky vybaven.

Viktorie od té doby už neodložila černé šaty. Svého manžela přežila o téměř čtyřicet let. Na počátku dvacátého století byla Británie největší velmocí světa. Ovládala čtvrtinu zemského povrchu a stejný počet lidí. Jméno královny Viktorie najdeme dodnes v učebnicích zeměpisu. Viktoriino jezero v Africe, Viktoriiny vodopády, provincie Victoria v Austrálii, a tak bychom mohli ještě pokračovat. Británie devatenáctého století a královna Viktorie patří navždy k sobě.

 

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama