Dívka na prahu dospělosti a starý muž přináší pomluvy i závist. Ulrika a velký básník

Další fotky

Mezilidské vztahy jsou obklopeny předsudky ze všech stran. Chytré a odborné články a rady psychologů, většinou několikrát rozvedených, nás upozorňují na různá úskalí, a zdůrazňují ty největší chyby, kterých se můžeme dopustit a které zaručeně skončí špatně. Sexuální stránka je na tom nejhůř ze všech. Přes všechnu osvětu stojíme rozkročeni mezi světem bezbřehé tolerance, a šosáckých názorů, a často nevíme kudy kam.

Dívka na prahu dospělosti a starý muž. Dokonce velmi starý muž. Co je může vzájemně přitahovat? Ten většinový pohled je předem daný. Vypočítavá mrcha, která jde jen po penězích a chlípný stařec, kterému ujíždí poslední vlak. Co s tím? Kde je nějaká časová hranice? Kdo ji stanoví? Od kolika let se z obdivovaného štramáka, který je hodnocen podle počtu skalpů svých partnerek, stává existence, která by měla místo probdělých a vášnivých nocí raději krmit ptáčky v parku? Romeovi bylo patnáct a Julie byla dokonce nezletilá. Dojemný příběh, který není odsuzován, protože vznikl v mysli geniálního dramatika. A co takhle Johann Wolfgang Goethe a Ulrika von Levetzow?

Do Výmaru za cibulí, historií i výjimečným cibulovým koláčem

Když se v roce 1821 tihle dva v Mariánských Lázních seznámili, bylo básníkovi již více než sedmdesát a Ulrice sedmnáct. Věkový rozdíl padesát pět let. Ulrika si na jejich první setkání, v roce 1806, pochopitelně nepamatovala. Byly jí teprve dva roky. Do jejich životů výrazně zasáhl počátek i konec napoleonských válek. Goethe se účastnil na pruské straně prohrané bitvy u Valmy v roce 1792, a otec Ulriky padl v bitvě u Waterloo, v roce 1815.

Chvilka melancholie. Známe 13 nejsmutnější citátů o lásce a životě

Třebívlické panství na Litoměřicku, zde Ulrika prožila prakticky celý svůj dospělý život. Vyrůstala v Lipsku a ve Štrasburku a do Mariánských Lázní doprovázela svoji matku Amálii. Krátký, milostný románek, se spoustou dopisů a nádherných darů, byl brzy ukončen zásahem příbuzenstva na obou stranách. Jejich nátlak nebyl zřejmě nijak drsný, nicméně splnil svůj účel. Básník svůj smutek vyjádřil v díle, Mariolázeňské Elegie, opustil v roce 1824 Čechy, a již se nikdy nevrátil. Jejich příběh vstoupil do historie jako symbol lásky v každém věku.

FOTO: Ulrika a Goethe

Ulrika a Goethe - televizní zpracováníUlrika a Goethe - portrét Ulrike von LevetzowUlrika a Goethe - Ulirka ,fantazie autoraUlrika a Goethe - ulrika a wolfgangUlrika a Goethe - hrabě Klebelsberg
Další fotky
Ulrika a Goethe - GoetheUlrika a Goethe - Ulričiny granáty

Ulrika se odstěhovala ke své matce Amálii do Třebívlic, a doživotně zůstala velikému básníkovi věrná. Nikdy se neprovdala. Její matka však ano. V roce 1842 se provdala za hraběte Františeka Josefa, z Klebelsbergu. Byl to český šlechtic, velký mecenáš Národního muzea a Ulrika nalezla smysl svého života v mecenášství a dobročinnosti. Její filantropie vedla k založení školy pro nezaopatřené dívky. Od roku 1868 již panství spravovala sama. Její bohatý a smysluplný život se uzavřel ve velmi vysokém věku, 13. 11. 1899.

 

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama