1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Symbol nacismu byl pokořen. Spravedlnost ho dostihla v Norimberku

Další fotky

Mezinárodní vojenský tribunál vynesl své rozsudky 1. 10. 1946. Stalo se tak v Norimberku, ve městě, které bylo vybráno zcela záměrně. Symbol nacismu měl být zadupán do prachu právě zde, kde nacismus zdvihl hlavu. Kdysi hrdé a prastaré město, spjaté i s českou historií, se změnilo v hromady trosek. Nyní bylo třeba potrestat i lidi, kteří tuto zkázu započali.

Myšlenky na potrestání těch, kteří rozpoutali dosud největší válečný konflikt, se pochopitelně objevily daleko dříve, než byly podepsány kapitulační listiny. I politici jsou jen lidé a působí na ně emoce. Churchill navrhoval postřílet všechny vedoucí nacisty bez soudu již ve chvíli kdy německá Luftwaffe deptala Londýn a netřeba se mu divit. Později si to rozmyslel, snad na nátlak USA, protože Roosevelt byl přeci jen chladnokrevnější, než britský premiér. Snad to bylo i tím, že on svoje hlavní město v troskách neviděl.

První otrokář Třetí říše dostal v Norimberku 20 let. Jeho tvůrčí invenci mu ale můžeme jen závidět

Byl však nejen chladnokrevnější ale i příliš důvěřivý. Nechápal totalitní Stalinovy praktiky. Na schůzce v Teheránu Stalin navrhoval postřílet padesát tisíc německých důstojníků a americký prezident, který si neuvědomil, že Stalin rozhodně nežertuje, opáčil, že by snad stačilo o tisíc méně. Nic však není černobílé. I v USA se objevovaly nesmyslné návrhy, co udělat s Německem až bude poraženo. Kupodivu návrh, aby po válce byl německý průmysl udržován na úrovni rozvojových zemí, nepřijal pro změnu Sovětský svaz. Versailleská smlouva byla varováním.

Německá mládež v Hitlerových drápech. Doplatily na to statisíce dívek a chlapců

Bylo vyneseno dvanáct trestů smrti, vykonáno jich bylo jen deset. Tresty oběšením byly vykonány 16. 10. 1946. Martin Bormann v nepřítomnosti, Göring spáchal sebevraždu kyanidovou kapslí den před popravou. Dodnes se neví, jak se mu vůbec dostala do rukou. Hitler, Himmler a Goebels unikli lidské spravedlnosti vlastní rukou, na samém konci války, ale jejich přítomnost byla cítit i v soudní síni. Celý soudní proces byl pečlivě zorganizován tak, aby se nemohlo konstatovat, že se jedná o pouhou pomstu vítězů nad poraženými.

Poslední Vánoce nacistických zločinců. Tyto dobové fotky jste pravděpodobně neviděli

Striktně se dbalo, aby byly respektovány jen důkazy, a všichni váleční zločinci měli německé obhájce. Tak se stalo, že byli i někteří osvobozeni, protože důkazy jejich viny nebyly dostatečně přesvědčivé. Unikl například prezident říšské banky Schacht, přestože věděl o ďábelském zlatu, ze zubů vytlučených z čelistí mrtvých, v koncentračních táborech. Unikl von Papen, vicekancléř a pozdější vyslanec v Turecku. Byl omilostněn i Fritsche, šéf říšského rozhlasu, Goebbelsovy propagandistické, hlásné trouby.

FOTO: Norimberský proces

Norimberský proces - Norimberský proces 6Norimberský proces - Norimberský proces 1Norimberský proces - Norimberský proces 2Norimberský proces - Norimberský proces 3Norimberský proces - Norimberský proces 4
Další fotky
Norimberský proces - Norimberský proces 5Norimberský proces - Norimberský proces 7Norimberský proces - Norimberský proces 8

Tresty smrti nebyly jedinými. Někteří zločinci oprátce unikli, i když doživotní tresty vězení také nebyly žádné terno. Několik rozsudků znělo na dvacet let, několik na deset let. To byly ty nejmírnější tresty. Byly odsouzeny i nacistické organizace jako celek. Mezinárodní norimberský tribunál byl vlastně posledním tribunálem, kde se mocnosti víceméně shodli na společném postupu. Procesy s nacistickými zločinci pokračovaly i nadále, ale z tohoto úhlu pohledu se jednalo takříkajíc o druhou ligu provinilců. Ti dopadli relativně dobře. Krátce po vypuknutí studené války se jich totiž řada z nich vrátila domů. Američané potřebovali německou loajalitu a zachovali se pragmaticky.

 

Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Včera, 17:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:00
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Včera, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Včera, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Včera, 11:00
Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však...
Včera, 09:00
Byla krásná, vzdělaná a talentovaná. Život mladé studentky sochařství změnilo osudové setkání s nejslavnějším francouzským...
5.12.2019
Jsou to takové pomníčky, které nemají policisté rádi. Lidé nejen žijí a umírají, jak se...
5.12.2019
V Moskvě, na břehu stejnojmenné řeky, leží zvláštní pozemek. Pokud nepočítáme prehistorické osídlení, tak na něm...
5.12.2019
Asteroid, který před 66 miliony let dopadl u dnešního městečka Chicxulub na Yucatánu, vyhubil tři...
Reklama