25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Symbol úpadku a dekadence počátku minulého století. Absint, hvězda zvaná Pelyněk

Sklenka s hořkým obsahem. Hořké zapomnění umělců, kteří ztratili inspiraci, nejhlubší patro alkoholismu, kam se dá ještě propadnout. Básník Paul Verlaine, spisovatel Oscar Wilde a další, kteří byli drceni šosáckou a prudérní morálkou i orientací, kterou si nezvolili, hledali v láhvi se zeleným démonem útěchu, jakou jim okolní svět dát nemohl. Pardon, málem bych byl zapomněl na Vincenta van Gogha. Toho ďábel skrytý v absintu ujistil, že se mu inspirace vrátí zároveň s uříznutým uchem.

Reklama

Pravda je jako vždy někde uprostřed. Ano, absint byl oblíbeným pitím umělců, zvláště v Čechách, na konci 19 století. Oblíbený hlavně pražskou kavárnou, jak bychom řekli dnes. Proto se dostal do povědomí lidí jako pití, na které v Jedové chýši nenarazíte. Rakousko-Uhersko bylo také jednou z mála evropských zemí, která výrobu tohoto oblíbeného nápoje nezakázala, což většina ostatních států v roce 1915 učinila. Hlavním důvodem byly nepříliš podložené domněnky tehdejších vědců, že jedna ze složek absintu, s názvem thujon, je příčinou halucinací pijáků absintu. Ještě před 50 lety se prováděly studie, které měly dokázat, že thujon je podobný THC v marihuaně. Rovněž to bylo později vyloučeno.

O jednom z nejstarších alkoholických nápojů na světě se věřilo se, že má zázračné účinky. Proč dnes upadl téměř v zapomnění

Co to vlastně thujon je? Nebojte se, nebude chemické školení. Je to neurotoxický jed dosti složité struktury, který je obsažen v pelyňku. Rozpouští se v ethanolu, nikoliv ve vodě, takže čím silnější absint, tím více thujonu. Milovníky tohoto pití můžu uklidnit faktem, že by se dříve otrávili alkoholem, než by do sebe dostali smrtelnou dávku tohoto jedu.

Čaj z plevele jako zelená viagra. Kotvičník zvyšuje libido a pomáhá odbourávat tělesný tuk

Absint je alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, fenyklu a anýzu. Tyto složky se macerují v alkoholu a výsledný roztok projde destilací. Pravý absint, tzv. francouzský, může tedy být bezbarvý. Druhou metodou je způsob, kdy výsledný macarát se pouze přefiltruje a nedestiluje. Výsledek je potom velice hořký a neodstraněné zelené barvivo z rostlin dodává výrobku charakteristickou barvu. Tak se absint vyráběl v Čechách a tento způsob se dodnes nazývá bohémský, bez ohledu na to, kde se absint vyrábí.

Co se týče historie, první zmínky o absintu najdeme již na papyrech nebo voskových tabulkách. Hořkost pelyňku je zmíněna i v bibli. V novověku se znovu objevil v 18. století ve Švýcarsku jako lék v některých nemocnicích a později ho fasovali francouzští koloniální vojáci jako lék proti malárii.

FOTO: absint

absint - absint titulekabsint - sklenka absintuabsint - piják absintuabsint - lžička na úpravu absintuabsint - výběr
Další fotky
absint - příprava absintu

Správné pití absintu vyžaduje určitou přípravu. Není dlouhá a je velice zajímavá. Je to určitý rituál, který vás vlastně spojuje s ostatními milovníky tohoto hořkého pití. Není to snobství. Zkrátka netoužíte po hlučné hospodě, po cinkání sklenic piva. Chcete si vychutnat něco dobrého a popovídat si se zajímavými lidmi. Pokud nikam nespěcháte, pak je absint to správné pití pro příjemné chvíle.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama