Symbolický akt satisfakce, v Osvětimi byli na konci války vězněni němečtí zajatci

27.1.2023
Jaroslav Svoboda

Dnes slavíme Mezinárodní den památky obětí holocaustu.  Vyhlásilo jej Valné shromáždění OSN na svém zasedání v roce 2005. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů a dalších milionů obětí holocaustu během druhé světové války. Dnešní datum bylo zvoleno záměrně, 27. ledna 1945 totiž osvobodila Rudá armáda koncentrační tábor Osvětim-Břetinka.

Konec války v Osvětimi

Vojáci 60. armády 1. Ukrajinského frontu Rudé armády pod velením maršála Koněva do koncentračního tábora v Osvětimi dorazili 27. ledna 1945. To už tam ale žádné trýznitele nenašli. Před očima se jim ale naskytl jiný, hrůzostrašný, pohled na sedm tisícovek zubožených vězňů. Co se ale stalo s Němci? Těm už bylo na konci války jasné, že postupující Rudá armáda během svého postupu dorazí i do oblasti Osvětimi, a tak se rozhodli zahladit stopy svých zločinů. Před svým odchodem vyhodili do vzduchu krematoria a plynové komory. Některé obytné bloky byly i s lidmi uvnitř zapáleny a podle plánu měl být celý tábor srovnán se zemí. To se naštěstí díky rychlému postupu Rudé armády nestalo.

Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

Ještě 18. ledna 1945 poslali Němci 58 tisíc lidí na nucené práce do Říše. V táboře tak zůstalo jen minimum vězňů, většinou nemocní a neschopní dlouhého pochodu.

Tábor nezměnil svou funkci

Sovětská NKVD následně po osvobození tábora zřídila na jeho území dva tranzitní tábory pro německé válečné zajatce. V kmenovém táboře v Osvětimi zřídili Sověti tábor pro německé zajatce na jaře a nazvali jej lágrem 22. Tento fungoval zhruba do podzimu 1945. Druhý zřízený tábor v Březince fungoval až do jara 1946. Byli v něm vězněni civilisté z Horního Slezska a Podbeskydí. Tranzitní byly oba tábory proto, že jejich převážně němečtí obyvatelé byli později posláni do lágrů kdesi daleko v hloubi Sovětského svazu. Velitelem obou táborů byl sovětský plukovník Maslobojev.

Anna odjela posledním vlakem do Osvětimi. Chtěla být novinářkou, její sen se in memoriam splnil

Stejný účel pak mělo i několik dalších zdejších baráků, které využily polské úřady. V osvětimských barácích tak později přebývali lidé podezřelí z členství v NSDAP, Hitlerjugend nebo BDM, ale i němečtí civilisté nebo Volksdeutsche, kteří byli podezříváni neloajality vůči Polsku. Polská vláda se zanedlouho rozhodla na žádost bývalých vězňů postarat o Osvětim I a II a v roce 1947 přeměnila celý tábor na Státní muzeum Auschwitz-Birkenau.


Témata:

Nepřehlédněte