Sympatický a skromný detektiv v baloňáku, který si získal přízeň diváků po celém světě

Není snad televizního diváka, který alespoň koutkem oka někdy nezaregistroval detektivní seriál Columbo. Sympatická postava detektiva, jehož atributy jsou doutník, obnošený baloňák a neustále rozbitý starý automobil si prostě umí získat pozornost diváků napříč generacemi. Je to protiklad filmových elegantních detektivů, jako například Hercula Poirota. Přesto tato postava nakonec dokáže svým důvtipem a neodbytností odhalit každého zločince a nejeden se nakonec i rád přizná, aby se otravného, dotěrného a neodbytného detektiva konečně zbavil.

Zajímavostí je, že jeden z prvních dílů tohoto seriálu režíroval slavný Steven Spielberg, a to v roce 1971. Později velmi slavnému režisérovi bylo tehdy, v době režírování Columba, pouhých 25 let. Celkem se natočilo 69 dílů v deseti řadách. Diváci si roztržitého detektiva prostě zamilovali. Netradiční je i skutečnost, že divák vlastně zná pachatele od samého začátku, což však příběhům nikterak neubírá na napínavosti. Můžeme tak sledovat, jak detektiv dokáže rozplétat i zdánlivě neřešitelný případ. Často se pak přistihneme, že se v podstatě ocitáme v samotném příběhu a snažíme se zločin odhalit společně s detektivem.

Masakr v režii Charlese Mansona. Ikonickou herečku 60. let Sharon Tate stihla strašlivá smrt. Zemřela mladá, krásná a těhotná

Peter Falk, jenž ztvárnil tuto nesmrtelnou postavu, se narodil v New Yorku 16. září 1927. Ve třech letech mu byl odhalen nádor na pravém oku a po jeho odstranění nosil skleněnou náhradu. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se mohl stát filmovou hvězdou. Pracoval jako kuchař a později též jako finanční analytik. Divadlo bylo jen jeho koníčkem až do doby, kdy absolvoval kurz pro profesionální herce, kde okamžitě rozpoznali jeho nesporný talent. Ve třiceti letech se poprvé objevil v televizi a o rok později i ve filmu. V roce 1960 ztvárnil postavu tělesného strážce v komedii Plná kapsa zázraků. Za tuto roli byl dokonce nominován na Oscara.

Přivedla na svět Hercula Poirota, aby luštil detektivní záhady. Přinejmenším jednu však zažila i na vlastní kůži

Jako inspektor Columbo se poprvé objevil v roce 1968 a za tuto roli byl desetkrát nominován na cenu Emmy, kterou pětkrát i získal. Postava detektiva prostě Falkovi přirostla k srdci a jak sám přiznal, těšil se na každé další natáčení. Dokonce slavný, ošoupaný baloňák, který k postavě neodmyslitelně patří, si našel sám osobně, u sebe doma, na půdě. Na každé epizodě vydělal 250 000 dolarů a přiznejme si, že zasloužených. Poslední díl Columba byl ve Spojených státech odvysílán v roce 2003.

FOTO: Columbo

Columbo - ColumboColumbo - Peter Falk

Kromě role Columba jsme herce mohli vidět například ve známém filmu Nebe nad Berlínem nebo v dramatickém filmu Griffin a Phoenixová, kde ztvárnil postavu smrtelně nemocného muže. Peter Falk zemřel 23. června 2011 ve věku 83 let. V srdcích diváků však žije stále.

 

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama