16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Syndrom vyhoření, strašák nejen vytížených manažerů. Má řešení

Únava, nezvladatelný stres, podráždění a spánková deprivace. Takové jsou projevy vyhoření. Typickými kandidáty tzv. burn-out syndromu jsou zejména muži ve středním věku na manažerských pozicích.

Reklama

Aspekty práce vytížených lidí neprospívají psychickému zdraví. Jsou zodpovědni za zaměstnance, splnění úkolů a ve finále i za úspěch i neúspěch celé firmy. Důsledky enormního tlaku na výkon se postupně odráží na psychické i fyzické kondici.  O syndromu  vyhoření se proto také hovoří jako o manažerské nemoci.

Pokud je člověk pod nadměrnou stresovou zátěží dlouhodobě, přicházejí duševní obtíže, selhávání, frustrace, poruchy soustředění i deprese. Mezi nejčastější průvodní jevy patří bolesti hlavy, oslabení imunitního systému a náchylnost k nemocím, vysoký tlak.

Vyplatí se proto o sebe pečovat. Důležité je určit si priority a naučit se říkat ne, rozdělit povinnosti a naučit se delegovat úkoly i na jiné.  Kdo to dokáže, má vyhráno, vytvoří si podmínky pro dobití energie, pro osobní záliby i pro rodinu, která je nejbohatšího zdrojem energie a radosti.

Pracujete každý den pod tlakem? Stres může způsobit vážné dýchací problémy

To vše by se ale neobešlo bez toho nejdůležitějšího zdroje energie, kvalitního jídla. Na talíř si proto naložte dostatek zeleniny, ovoce, libového masa a oříšků.

Důležitý je zejména vitamin C, který zvyšuje odolnost vůči infekcím, navíc je významným antioxidantem. Zaměřte se také na příjem vitamínu D, který je obecně známý jako vitamin zdravých a silných kostí. Jeho nedostatek se projevuje svalovou zatuhlostí. Proti únavě bojuje zase skupina B vitamínů, konkrétně B6 a B12. Důležitou roli hrají také minerály. Tolik potřebnou energii dodává hořčík, zinek zase podporuje správný imunitní systém.

Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

Významným antioxidantem je i ženšen, známý kořen života. Výrazně posiluje imunitní systém a chrání organismus před nepříznivými účinky stresu. Přispívá totiž ke snížení únavy, vitalitě, duševní kondici a přirozené obranyschopnosti organismu. Ženšen jako přirozený doping tak ocení nejen vytížení manažeři.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama