13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

„Ta nahá ženská je chlupatá!“ aneb skandály malíře a bohéma Modiglianiho. Zemřel před 99 lety

Další fotky

V malé galérii v Paříži, kterou vlastní Berthe Weill, panuje 3. prosince 1917 nálada plná vzrušení. Amedeo Modigliani, mezi umělci známý svými skandály, přišel na svou první výstavu obrazů. Ještě netuší, co ho na ní čeká…

Reklama

Před výlohami galerie, kde se na vystaveném obraze s neskrývaným potěšením smyslně protahuje nahá žena, zvláštní, meruňkového odstínu barvy kůže. Rozezlení občané, při pohledu na obraz, vykřikují, že je to neslýchaná opovážlivost. Přivolaný komisař se rozčílí na nejvyšší míru. Nechá si zavolat majitelku galérie a křičí na ni, že to svinstvo musí pryč. Ta je však zvyklá na reakce lidí, vyvedených z míry avantgardním uměním, a klidně se ho zeptá, co ho na tom obrazu pobuřuje. Komisař se jen těžko ovládá a vybuchne: „Ta nahá ženská je chlupatá!“ V té době bylo něco takového při malbě aktů nepřípustné. Obraz musel být vyndán z výkladu a ještě další čtyři od stejného malíře odstraněny z výstavy. Doplatil na to Modigliani. Nikdo se neodvážil jeho obrazy koupit.

Jedním z nejpadělanějších českých malířů byl samotář a tulák krajinou František Kaván

Amedeo se narodil 12. 7. 1884 v Livornu v Itálii. Šestičlennou rodinu živila matka překlady a vyučováním cizích jazyků, otec byl na mizině. Matka se o svého „Deda“, jak mu říkala, pečlivě starala. Neustále postonával a v sedmnácti letech dostal těžkou tuberkulózu. Podporovala ho v jeho přání stát se umělcem. Po studiích ve Florencii a v Benátkách se vydal r. 1906 do centra avantgardního umění – do Paříže, kde se „Modi“, jak ho přátele nazývali, seznámil s dalšími malíři a sochaři.

Picasso na Pražském hradě! Směska obrazů nakoupených našimi prezidenty určitě stojí za vidění

 

Zabýval se myšlenkou, že bude sochařem. Zápal pro sochy mu zůstal až do roku 1913. Z té doby se zachovalo 25 jeho děl, z nichž některé roku 1911 dokonce vystavoval. Se sochařstvím musel však skončit. Kámen byl na jeho finanční poměry moc drahý a sochařství nebylo pro člověka nemocného tuberkulózou to správné povolání, neboť vyžadovalo těžkou práci a pak sílu, kterou neměl.

Začal žít sebezničujícím životem. Propadl alkoholu a drogám (hašiš), potuloval se od hospůdek k hospůdkám, dělal výtržnosti, žil nepokojným životem. Často peníze za rychle namalované portréty v bistru proměnil ihned za skleničku alkoholu. Získává svůj osobitý styl, který pak falzifikátorům nedá mnoho práce kopírovat.

Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

Maloval převážně portréty – umělce, přátele, lidi a děti ze sousedství. Nejčastěji však dvě ženy, z nichž jedna mu proletěla životem jak zářící meteor a druhá mu byla věrná i po jeho smrti. Anglická spisovatelka se narodila roku 1879 a s Modiglianem se setkala, když jí bylo 35 let. Dovedla mistrně skrývat svůj věk stejně jako některé epizody ze svého života. Psala poezii, měla mimořádný talent na zpěv a byla vynikající klavíristka. Jejich vztah trval dva roky a skončil z její iniciativy.

Teskná a tragická nota Karla Holana. Malíř zimy a pražských periferií se narodil před 115 lety

Narodila se ve vážené pařížské rodině r. 1898. Rodiče ji na její prosby dovolili učit se malířství v jednom ateliéru, kde se setkala i s Modiglianim. Zaujala ho krásnou postavou, vypadala jak amfora. Měla mimořádně bledou pleť a obličej zarámovaný hřívou nádherných kaštanových vlasů. Byla to láska na první pohled i na jejich celý krátký život. Brzy se jim narodila dcera. Když však s Modiglianim v jeho „těžkých“ chvílích života cloumali démoni alkoholu a drog, tak se k ní choval velmi neurvale a fyzicky jí ubližoval. Když to pominulo, byl milý a laskavý. Ale přesto všechno se k němu Jeanne opětovně vracela a milovaný Amadeo jí 24. ledna 1920 zemřel v náručí. Následující den vyskočila z okna jejich ateliéru a s ní umřelo i druhé dítě, které s ním čekala.

Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

Přátelé doprovodili rakev s jeho tělem na hřbitov Pére-Lachaise. Jeanne byla pohřbena na přání rodičů na předměstském hřbitově. O tři roky později převezli její ostatky k jedinému muži jejího života a tak milenci spočinuli vedle sebe ve „věčném blaženství“, jak se ještě před smrtí na tom dohodli.

FOTO: Modigliani

Modigliani - TMDbModigliani - Modigliani – Portrét Jeanne Hébuterne – Daily Art MagazineModigliani - Amedeo Modigliani – tate.org.ukModigliani - „Ta nahá ženská je chlupatá!“ aneb skandály malíře a bohéma Modiglianiho. Zemřel před 99 letyModigliani - Modigliani – Beatrice Hastings – Barton Galleries
Další fotky
Modigliani - Beatrice Hastings – Daily Art MagazineModigliani - Leták k jediné výstavě ModiglianihoModigliani - Ležící akt – iDnesModigliani - Ležící akt zezadu – PRINT-O-RAMAModigliani - Modigliani – Akt – Infrarotheizung – ProfisModigliani - Modigliani – Akt s roztaženými pažemi – obstastnik.divno.czModigliani - Modigliani – Ležící akt – Slavneobrazy.czModigliani - Milenci z Montparnassu (1958) – – Jeanne – www.showbiz.czModigliani - Milenci z Montparnassu (1958) – Amedeo a Jeanne – Kino LumiereModigliani - Milenci z Montparnassu (1958) – Beatrice a Amedeo – ČSFDModigliani - Milenci z Montparnassu (1958) – SkTorrentModigliani - Milenci z Montparnassu (1958) – Ulož.toModigliani - Wikipédia

Roku 1958 byl o jeho životě natočen film Milenci z Montparnassu, kde malíře ztvárnil tehdejší idol žen a dívek, charismatický Gerard Philipe.  Roku 2004 byl natočen životopisný film „Modigliani.“

 

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama