25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Ta třetí planeta je jiná. Jasný kotouč, pokrytý bílými mračny. Planeta Voda

Zvláštní název, že? Planetu s tímto pojmenováním totiž v žádné učebnici astronomie nenajdete. Je to škoda, protože takový název by byl rozhodně přesnější. A což třeba Modrá planeta? To by bylo úplně nejlepší. Úžasný pohled na její jasný kotouč, pokrytý bílými mračny, byl dopřán jen velmi malému počtu lidí. Žhavé pláně Venuše, s jedovatými lávovými jezery, rudé a pusté pouště Marsu, který čeká na své kolonisty, nebo na kost promrzlý, ledový svět a mrtvé ticho měsíce Europy. Jen ta třetí planeta je jiná. Její oběžná dráha leží v uzoučkém prostoru mezi žárem a mrazem, a může si tedy dopřát luxus, který nemá žádná jiná planeta této soustavy. Na jejím povrchu je totiž voda i kapalná.

Reklama

Ve vesmíru není voda žádnou zvláštností. Patří k velmi rozšířeným sloučeninám, a nalezneme ji prakticky kdekoliv. Příděl pro planetu Zemi se odhaduje na 1400 milionů krychlových kilometrů. Jako součást kometárních jader, se zřejmě v dávné minulosti postarala podstatnou měrou o vznik hydrosféry, tak jak ji známe i dnes. Věta, že bez vody by nebylo života, se už stala frází. Najdeme ji v mnoha učebnicích a už ji ani nevnímáme. To však nic neubírá na její pravdivosti.

 

Světélkující moře plné hvězd připomíná noční oblohu. Kde tento úžasný jev najdeme?

Voda má mnoho zvláštních, atypických vlastností, díky kterým vlastně existujeme. Není v možnostech tohoto článku je všechny vyjmenovat. Vysoký bod varu, například. Všechny ostatní příbuzné sloučeniny s vodíkem se vaří při teplotách hluboko pod nulou. Díky vodíkovým můstkům mezi ostatním molekulami, je voda se svým bodem varu něčím naprosto unikátním.

 

Na Marsu přistálo před 18 lety vozítko Opportunity a jezdí tam dodnes. Co díky němu víme?

Druhou vymožeností vody je ten fakt, že nejhustší není led, ale voda při teplotě přibližně 4°C. Ochlazujeme-li nádrž, tak nejdříve veškerá voda promrzne na tuto teplotu. Pokud budeme dále ochlazovat, pak studenější voda začne stoupat a na hladině ztuhne. Kdyby to bylo opačně, oceány by promrzaly ode dna a po první zimě by život na této planetě skončil.

Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

Oceány sice vypadají mohutně, ale kupodivu, ve sluneční soustavě jsou tělesa, která mají vody určitě více, než naše planeta. Pod několika kilometrovou vrstvou ledu, existuje na měsíci Europě oceán, proti kterému jsou ty pozemské pouhými mělkými kalužemi. Dno tohoto oceánu se nachází v hloubce přes sto kilometrů. Ani na Marsu nemusíme dlouho hledat vodu, což v budoucnu lidé jistě ocení. Zdejší voda má ale smůlu. Tlak atmosféry Marsu je tak nízký, že se neudrží kapalná. Najdeme zde buď led anebo oblaka. Bude to velký problém, ale jistě bude zdárně vyřešen.

 

FOTO: Planeta Voda

Planeta Voda - Planeta VodaPlaneta Voda - Měsíc EuropaPlaneta Voda - Země bez vodyPlaneta Voda - Planeta ZeměPlaneta Voda - Mars
Další fotky
Planeta Voda - Porovnání množství vody. Země a Europa

Najít vodu, nikoliv život, to bude úkolem meziplanetárních výprav s lidskou posádkou. Pro člověka je to vlastně totéž. Není rozdílu. Voda, to je základ. To ostatní se dá již vyrobit či vypěstovat. Ne, nebude ekologická vsuvka, apelující proti znečišťování vody. Lidé nemají rádi poučování. Zachovat tuto planetu modrou i nadále, je v jejich bytostném zájmu.

Před 15 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 41 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama