Táborská zoologická zahrada zachránila březí oslice před jistou smrtí

12.4.2022
Jiří Bydžovský

Neuvěřitelný příběh šlendriánství a bezcitnosti vůči zvířecímu životu se v minulých týdnech odehrál na Slovensku. Na nedomyšlený podnikatelský plán mělo svým životem zaplatit více než 60 březích oslic plemene Romagnolo. Jen díky obrovské osobní iniciativě veterinářky a jejich ošetřovatelů se podařilo zabránit zbytečnému prolití oslí krve a najít pro tyto klisny nové domovy. V záchraně se výrazně angažovala táborská zoologická zahrada, která si čtyři oslice koupila a pro mnoho dalších domluvila převzetí soukromými chovateli.

Neuvěřitelný příběh lidské bezcitnosti vůči zvířecímu životu, který nakonec dopadl šťastně, začal geniálním ekonomickým nápadem. Jedno slovenské rolnické družstvo si všimlo, že cena oslího mléka v EU je velmi vysoká. Bez velkého přemýšlení si proto pořídilo největší stádo oslů na Slovensku a u všech více než 60 samic vyvolalo hyperovulaci, aby všechny zabřezly. Zde však nastal první zádrhel. „Nenechali provést ultrazvukové vyšetření, aby zjistili počet zárodků. To je přitom při vyvolání hyperovulace naprostou nutností, protože pokud se mláďat vyvíjí víc, tak nepřežijí a ještě přímo ohrozí život klisny,“ vysvětluje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Když si tuto zásadní chybu lidé z vedení rolnického družstva uvědomili, dostali další šílený nápad. „Dohodli se s polskými jatky, že všechny březí oslice pošlou na smrt. Takovou prasárnu a neúctu k životu jsem už hodně dlouho neviděl. Zbytečné zabíjení zvířat naprosto odsuzuji, navíc pokud jde o březí samice s ověřeným původem. To soudného člověka snad ani nemůže napadnout,“ říká Korec.

Naštěstí se zvolené definitivní řešení nelíbilo veterinářce a ošetřovatelům, kteří se o oslice starali. Ze své vlastní iniciativy proto oslovili zoologické zahrady a soukromé chovatele. „Jen díky jejich obrovské snaze a hlavně citlivému přístupu se podařilo všechny samice zachránit. Do hledání nového domova, kde by mohly oslice v klidu a bezpečně žít, se zapojila i zoologická zahrada v Táboře. Čtyři samice koupila přímo ZOO Tábor, mnoha dalším pomohla nalézt soukromé chovatele, kteří si je také koupili,“ popisuje záchranu zvířat ředitel.

Nové táborské oslice jsou zatím na deponovaném pracovišti, dvě už porodily zdravá mláďata. „Bohužel další dvě měly velmi komplikovaný porod právě kvůli tomu, že měly dva plody, jednu jsme dokonce museli převézt na Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, kde ji nakonec zachránili. Jejich mláďata se však narodila už mrtvá. Potvrdilo se tím jen to, jak je zanedbání péče a neprovedení ultrazvukového vyšetření nebezpečné. Slušný chovatel by to nikdy nedopustil,“ zdůrazňuje ředitel Korec.

Zdroj:tzNepřehlédněte