Tady raději nenakupujte! Inspekce zveřejňuje seznam rizikových e-shopů

22.12.2020
Redakce

Weby zařazené na průběžně aktualizovaném seznamu podle inspekce zpravidla nemají uvedené kontaktní údaje, zboží na nich doporučují smyšlení lékaři či vědci, případně zneužívají jméno a tvář reálných osobností. Cílem provozovatelů stránek je získat osobní údaje návštěvníků nebo z nich vylákat peníze.

Policie_ilustrační foto

Podvodníci si v e-shopu nakoupí a vy to zaplatíte

ČOI nemá pravomoc weby zablokovat, může jen pokutovat porušení zákonů spadajících do její kompetence. Provozovatelé stránek jsou však často neznámí. „Tím hrubě porušují právní předpisy, navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Seznam byl dosud dostupný na webu inspekce, čerpá z něj ale i vyhledávač Seznam.cz a tvůrce antivirových programů Eset. Novou možností je nainstalovat si doplněk do internetového prohlížeče Firefox či Chrome, který při vstupu na rizikové weby uživatele varuje. „Doporučujeme takový web ihned opustit, ale nikomu nic nebrání i navzdory varování pokračovat na rizikový web a prohlédnout si jeho obsah,“ popisuje Fröhlich.

E-shopy za všechny prachy

Podle listopadového průzkumu antivirové společnosti Eset je pro čtyři z pěti zákazníků e-shopů zásadním důkazem bezpečnosti předchozí dobrá zkušenost s nákupem. Necelé tři čtvrtiny nakupujících dají na jméno e-shopu a 68 procent respondentů uvedlo, že za důkaz bezpečnosti považuje pozitivní recenze jiných uživatelů. „Pořád ale zbývá poměrné velké množství lidí, kteří se rozhodují podle jiných kritérií, například deklarované ceny, která bývá u podvodných e-shopů zpravidla nízká, a ti jsou primárně ohroženi,“ upozorňuje manažer společnosti Eset Ondřej Šafář.

Velké riziko podle Šafáře představují i podvodníci parazitující na renomovaných internetových obchodech. „Se zneužíváním podobně znějícího názvu či vizuální identity seriozních obchodů se setkáváme poměrně často,“ varuje Šafář.

adp/ČTKNepřehlédněte