13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do kapes. Jmenný přehled expertů však kraj hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) tají.

Reklama

Líbivá slova pronášela někdejší místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová v roce 2016, když pomýšlela na hejtmanský post. „První, co náš kraj potřebuje, je transparentní přerozdělování finančních prostředků…,“ zněla její píseň, která je k dohledání ve volebním programu. Po dvou letech u moci zní však tahle píseň o transparentnosti poněkud falešně. Náš REGION se totiž na krajském úřadě dotazoval na jmenný seznam externích spolupracovníků (expertů) hejtmanky i středočeských radních v letech 2017 až 2018, a to včetně výše odměn, kterou si poradci fakturovali. Odpovědi se dostalo redakci a čtenářům jen částečně.

Kdo radí, je tajné?

„Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová měla v roce 2018 jednoho externího poradce. Vyplacená odměna v roce 2018 byla 180 tisíc korun. Členové Rady Středočeského kraje v roce 2018 využili deset externích poradců. Vyplacená odměna v roce 2018 byla 2 120 tisíc korun,“ odpověděl František Snopek, vedoucí Odboru podpory řízení krajského úřadu.

Prokletý „Rathův kraj“. Kryje středočeské hejtmanství korupci?

Zřejmě co radní, to externí poradce. Rada Středočeského kraje je totiž jedenáctičlenná. V průměru tak každý poradce inkasoval 209 tisíc korun za rok, což není nijak závratná částka. Pochybnosti spíš vyvolává fakt, že Středočeský kraj záměrně opomněl uvést jména expertů a jejich odměny za rok 2017.

Odpovědi se od Jermanové dostalo už v roce 2016. „Se vstupem hnutí ANO do politiky, které není zatížené oním klasickým politikařením a snahou urvat co nejvíce z veřejných peněz pro sebe, se nabízí možnost se k mnoha prospěšným věcem vrátit, prosadit je a přitom zavést i věci nové a potřebné.“

Před 49 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama