Tajemství krve profesora Janského. Pro českou vědu byl objeven až dva roky po své smrti

8.9.2020
Karel Dudek

Ano, Vladimír Ráž jako student Janský a Zdeněk Štěpánek, jako přísný, ale spravedlivý profesor psychiatrie, Kuffner. Maličko zidealizovaná historie na filmovém plátně. Pan profesor se ještě musí naučit správně, a bez čárky na písmenu a, vyslovovat jméno budoucího českého vědce.

Jan Janský se narodil v roce 1873, na Smíchově. Dnes už je to Praha. Vystudoval gymnázium a následovala lékařská fakulta Karlo-Ferdinandovy univerzity. Jako lékař pracoval nejdříve u výše zmíněného profesora Kuffnera a potom na psychiatrické klinice v Praze.

Zachránit lidský život? Ani v šedesáti není pozdě. Krev může darovat každý zdravý člověk

Byl bystrým pozorovatelem a záhy se zaměřil na výzkum závislosti mezi duševními poruchami a srážlivostí krve. Byl to vážný a seriózní výzkum. Jako soudní znalec, z oboru psychiatrie, si získal respekt a postaral se svým dílem o jiný pohled na psychiatrii, než jaký lidé dosud měli.

Při průzkumu krve několika tisíců duševně nemocných sice závislost neobjevil, ale jeho další objev měl dalekosáhlý význam. Objevil přitom čtyři skupiny srážlivosti krve. Tehdy nebyly označeny písmeny, nýbrž římskými číslicemi. Svůj objev publikoval v lékařském Sborníku v roce 1907.

Zlatá krev. Vzácným typem krve disponuje pouze 43 lidí na světě

Otázka prvenství. Záleží na úhlu pohledu, a těm, kteří potřebují transfúzi, je naprosto lhostejná. Nezávisle na Janském přišel na totéž i vídeňský lékař Landsteiner. Jeden o druhém nevěděli. V roce 1910 americký lékař Moss zjistil, až po dokončení vlastní práce, že doktor Janský pracoval na tomto objevu už dříve a uznal jeho prvenství. Američané přijali Janského objev za svůj. Janský se nedočkal uznání, podle přísloví, že doma nikdo není prorokem. V roce 1918 ho postihl infarkt a jeho život se uzavřel v září 1921. Angína pectoris se léčit nedala. V roce 1923 se konal Mezinárodní chirurgický kongres v Londýně. Účastnila se i česká delegace.

FOTO: Jan Janský – Tajemství krve

Jan Janský – Tajemství krve - krev JanskýJan Janský – Tajemství krve - Červené krvinkyJan Janský – Tajemství krve - Jan JanskýJan Janský – Tajemství krve - Jan JanskýJan Janský – Tajemství krve - krev tepna zila

Do rozpaků je uvedl dotaz švédského chirurga, který se je na Janského zeptal, jestli vědí o tom, že on byl prvním, kdo objevil krevní skupiny. České delegaci spadla čelist, až do té chvíle považovali Janského za Američana, když byl s takovou samozřejmostí americkou delegací citován.

Janský byl objeven pro českou vědu až dva roky po své smrti. Následovaly nadšené články a oslavné tirády. No jak by ne, pan profesor už po nikom nic nechtěl. Jsme přeci v Čechách. V roce 1930 obdržel profesor Landsteiner, za objev krevních skupin, Nobelovu cenu. Jak už jsem ale psal, pro ty, kteří potřebují lidskou krev, to není podstatné. Až tedy půjdete darovat krev, vzpomeňte si na pana profesora, od jehož smrti uplynulo téměř celé století. Jmenoval se Jan Janský. A prosím, bez čárky na A.Nepřehlédněte