16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Tajemství zlaté granulace. Technologie výroby stále nebyla uspokojivě vysvětlena

Při archeologických vykopávkách na území bývalé Velkomoravské říše se setkáváme občas s nálezy zlatých šperků, zdobených granulací z téhož kovu. Nanášením drobných, zlatých kuliček na ozdobu. Dosud není uspokojivě vysvětlena technologie této výroby. Současné pokusy, při výrobě jejich kopií, velmi často končí nezdarem. Kuličky mají rozdílnou velikost, slévají se, po ztuhnutí kovu často odpadávají. Můžeme si tedy položit několik otázek. Jakým způsobem se tato technologie objevila na území Velké Moravy? Jakého výrobního postupu bylo použito?

Reklama

Roku 796 n. l. totiž Karel Veliký dobyl hlavní avarské sídlo a zmocnil se obrovského zlatého pokladu. Je možné, že tento pozdější císař, který se snažil navázat na antickou vzdělanost, nařídil nechat naživu zajaté avarské umělce. Od nich pak mohli pozdější umělci převzít jejich znalosti a zkušenosti, k výrobě těchto krásných ozdob. Jedna z možností granulace je použití dalšího kovu, který vytvoří spoj mezi zlatou granulí a hlavním tělesem šperku.

Česká knížata se nechala roku 845 pokřtít v Řezně. Rozhodla tím o našem osudu na stovky let dopředu

Kovem, který mohl mít požadované vlastnosti, byla velmi pravděpodobně měď. Tu naši předkové pochopitelně v této době již dávno znali. Měďnaté soli spolu s vápenným mlékem tvoří tzv. bordóskou jíchu. Fungicid k ošetřování vinné révy, která je pro Moravu typická. Měďnaté soli tedy máme a co dál? Samotné pokrytí zlaté ozdoby měďnatou solí by pochopitelně nic nevyřešilo. Sůl musela být rozptýlena v nějaké přilnavé látce. Touto lepivou látkou se potom hlavní část šperku natřela, za studena pokryla granulkami a vyžíhala. Následným žárem část mědi pronikla difúzí do obou zlatých částí a vytvořila jakousi stopku. Tím byla granule fixována.

FOTO: Zlatá granulace

Zlatá granulace - Moravské gombíkyZlatá granulace - šperky s granulacíZlatá granulace - Velkomoravská říšeZlatá granulace - Karel VelikýZlatá granulace - prsten s granulací
Další fotky
Zlatá granulace - Slované a Avaři

 

Jako velmi výhodnou látkou se jeví metoda tzv. kovových mýdel. Dodnes se používají jako katalyzátory k vysýchání fermeže, čili lněného oleje. Kovová mýdla se vyrábějí reakcí kyseliny abietové, neboli kalafuny, (což je zbytek po destilaci pryskyřic jehličnatých stromů) s měďnatou solí. Vyrobené kovové mýdlo se rozpustilo ve fermeži a následoval již uvedený postup. Bohužel, experimenty k ověření této teorie jsou dostupné jen málokomu.

 

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama