29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Tajná továrna téměř v srdci Prahy. Tajemství Branické skály

Další fotky

Asi málokoho napadne, že se v pražské Branické skále na pravém břehu řeky Vltavy skrývá zajímavý pozůstatek druhé světové války. Jedná se o nedokončenou podzemní továrnu, která se zde začala budovat pravděpodobně v roce 1944. Tato továrna nesla krycí název Bronzit a vznikla v době stále častějších spojeneckých náletů, kdy bylo potřeba ukrýt výrobu do podzemí.

Reklama

Přesné určení není známo, ale pravděpodobně sem měla být soustředěna výroba elektronkových součástek firmy Philips a pracovat zde měly, podle jednoho zdroje, zejména ženy, takže se zřejmě muselo jednat o jemnější práci. Přesto by si asi dnes nikdo neuměl představit pracovat v těchto náročných podmínkách. Jak taková továrna měla vypadat můžeme vidět například v Rabštejně nedaleko Děčína, kde je tento o mnoho větší podzemní komplex přístupný veřejnosti. Navštívit ho můžeme s průvodcem.

Němečtí inženýři zde tedy nechali razit tunely podle osvědčeného schématu několika rovnoběžných štol spojených příčnými chodbami. Ty sloužily vždy jako výrobní haly, zatímco podélné štoly umožňovaly dopravu mezi jednotlivými pracovišti, odvětrávání a rozvody elektřiny. Ještě dnes zde najdeme zbytky kolejnic pro důlní vozíky. Do tohoto objektu existuje v současné době sedm vstupů, z nichž však jen některé souvisí s továrnou.

Tip na výlet: Vydejte se do podzemní továrny Janská – Rabštejn. Zjistíte, že okolní svahy jsou provrtané jako ementál

Konec války přišel zřejmě rychleji, než nacisté očekávali, a tak toto důlní dílo zůstalo nedokončeno, i když některé nepodložené teorie hovoří ještě o možné existenci dalšího patra.

Tip na výlet. Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Po válce se zde například skladoval led z Vltavy. V současné době průchozí podzemní chodby, kde se lze relativně bezpečně pohybovat, měří asi 250 m a široké jsou přibližně 2,5 m. Staly se zimovištěm zákonem chráněných netopýrů, ale přesto je občas možnost si toto unikátní místo prohlédnou v rámci některých programů, například během akce Na den pod zem.

FOTO: Branická skála

Branická skála - 100_6331Branická skála - 100_6318Branická skála - 100_6372Branická skála - 100_6327Branická skála - 100_6324
Další fotky
Branická skála - 100_6302Branická skála - 100_6308

Za pozornost stojí Branická skála určitě také proto, že se jedná, a to již od roku 1968, o chráněnou přírodní památku s rozlohou 9 hektarů, kterou vede naučná stezka. Z jejího vrcholu se vám navíc naskytne výhled na řeku Vltavu. Kdysi zde prý dokonce vyvěral pramen minerální vody, který byl stáčen do lahví a prodáván v Praze jako léčivý. Ten zde už dnes bohužel nenalezneme, ale i tak najdeme příjemné místo a oázu klidu téměř v srdci Prahy

Před 2 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Před 3 hodinami
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama