7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Tajný život V. I. Lenina. Jak to bylo s Krupskou? Zabil ji otrávený dort?

Další fotky

O některých věcech se mohlo jenom šeptat, jak v Sovětském svazu, tak u nás. V jeho čele stála svého času „ruská trojka“, Lenin, jeho manželka Krupská a jako třetí… No, Stalin to nebyl.

Reklama

Naděžda Konstantinovna Krupská se narodila 26. února 1869. Rodiče pocházeli ze zchudlých šlechtických rodů, i tak Naděžda vystudovala dívčí gymnázium v Petrohradě a po smrti otce (1897) se živila vyučováním. Jedna z jejích přítelkyň z dob studia ji popsala jako vysokou a tichou dívku, která neměla zájem o chlapce, ale už si vytvořila pevný životní názor. Byla jednou z těch, které když si zvolí svůj životní cíl, tak se mu plně oddají a jdou za ním ať se děje co se děje. Zřejmě na ni mělo vliv i ovzduší na škole, protože někteří profesoři byli bývalí revolucionáři a vyznávali revoluční myšlenky, které přenášeli na své studenty.

Šílená anarchistka před sto lety málem zabila Lenina. Kdyby uspěla, byl by pak svět lepší?

S Leninem se Krupská setkala v jednom diskusním kroužku v roce 1884. Byla fascinována obsahem jeho projevů, nikoli však osobností, alespoň ne ze začátku. Dá se o tom těžko usuzovat, protože ani jeden z nich nehovořil o soukromých záležitostech a pocitech. V říjnu 1896, několik měsíců potom, co byl Lenin zatčen, se do vězení dostala i Krupská. Lenin pak byl odsouzen do vyhnanství v Šušenském na Sibiři. Krupská se snažila získat povolení, aby mohla odjet za ním. To se jí podařilo pod podmínkou, že se stane Leninovou snoubenkou (Jiné prameny tvrdí, že na svatbě trvala její matka.) V Šušenském byli v roce 1898 oba ateisti, komunisté a revolucionáři oddáni v kostele. Jejich vztah nebyl nijak romantický, spíše věcný. Chtěli mít děti, ale nedočkali se jich. Vyhnanství bylo „těžké“. Ve skutečnosti mělo „fešačkou“ podobu. Lenin mohl psát do Petrohradských novin, ale to odmítl. Psal jen to, co mu později „udělalo“ jméno, tedy o revoluci. Vzhledem ke svým neutěšeným majetkovým poměrům zažádal pro sebe a svoji ženu o erární výpomoc a dostal. Z té jeho pohodlně žili oba i s matkou Naděždy. Na domácí práce měli služku. Lenin chodil na lov a v roce 1899 si ze svého sibiřského vyhnanství dokonce objednal pušku lankasterku z Luttychu. Až se dostane k moci, zařídí pro nepřátele revoluce podobné „penziony“ na Sibiři. Jenže se budou jmenovat gulagy a valná většina jeho nedobrovolných obyvatel v nich najde smrt.

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

Po odpykání trestu odjeli manželé do zahraničí a navštívili Švýcarsko, Mnichov, Londýn a další města. Do konce svého života, tj. do roku 1915, je doprovázela matka Krupské. V roce 1910 bydlí v Paříži a zde se Lenin seznámí s francouzskou revolucionářkou Inés Armandovou. Je jí třicet pět let, ale vypadá na pětadvacet. Procházejí se spolu, vysedávají v kavárnách a Leninovi přátelé se sázejí, zda jsou milenci. Později je Leninův milostný vztah s Inés doložen mj. četnými dopisy, kde kromě revolučních témat jsou i intimní vyznání.

V době, kdy se seznámili, bylo Krupské 41 let, ale vypadá mnohem starší. Zestárla vleklým onemocněním štítné žlázy a začínají se u ní projevovat příznaky Basedowovy choroby. Jak nemoc postupovala, Krupská přibývá na váze, má problémy se srdcem a vystouplé oči dávají tváři jiný výraz než dřív. Operaci však odmítla, zákrok byl riskantní a velmi nejistý. Lenin jí občas nazývá „rybičkou“. Je zajímavé, že Krupská se narodila ve znamení ryb.

Před třiceti lety byl naposledy slaven komunistický únorový puč. Máme nástup totality slavit i dnes ?

A najednou se objeví okouzlující dáma, která má velké oči přirozeně, a ne kvůli nemoci, smyslná ústa a tmavé kaštanové vlasy. Je svobodomyslná, vzdělaná a Leninovi nevadí, že pochází z bohaté buržoazní rodiny. Inés má čtyři děti a za sebou vztah s o devět let mladším švagrem a páté dítě s ním. Naděžda Leninovým vztahem k Inés trpěla, ačkoli jako uvědomělá revolucionářka vyznávala volnou lásku. Nechtěla pokračovat v „ménage à trois“, manželství ve třech. Navrhla Leninovi, že se rozvedou, a to opakovaně, ale Lenin to odmítl. Kde by také sehnal novou, tak pracovitou a oddanou sekretářku jako byla Krupská!

Inés zemřela 24. září 1920 ve věku 46 let na choleru. 11. října bylo její tělo v Moskvě vezeno na voze taženém dvěma bílými koni a Lenin šel za pohřebním vozem. Krupská na podnět Lenina napsala nekrolog do novin. Inés má hrob u Kremelské zdi. Lenin přinesl do tohoto podivného „trojlístku“ nemoc, syfilis, kterou se nakazil od pařížské prostitutky někdy kolem roku 1902, což ale uctívači Lenina stále vehementně popírají.

Co viděli Hanzelka a Zikmund v SSSR? Otřesné svědectví si nenechali pro sebe…

Se Stalinem se Krupská neměla v lásce už za Leninova života. Neshodli se v otázce rozsahu politických čistek. Krupská obhajovala tvrdší postup, a kdyby se realizoval, šlo by na popraviště anebo, v lepším případě, do gulagů o 100 milionů lidí více než kolik jich tam nechal poslat Stalin. Bylo tak vlastně štěstím, že nejvyšší funkce, které dosáhla, bylo místo náměstkyně ministra školství v Sovětském svazu. Vykonávala ji od roku 1929 až do své smrti.

Krupská si přála, aby Lenina pohřbili do země a nestavěli mu pomníky. Stalin mu vypravil pompézní pohřeb a nechal postavit mausoleum, jak to bylo obvyklé v Asii. Tím se také zviditelnil jako Leninův žák a jediný nástupce, neboť tady byli ještě další kandidáti.

FOTO: Naděžda Krupská

Naděžda Krupská - Naděžda Krupská v roce 1890 – wikipediaNaděžda Krupská - Armandová se svými dětmi v Bruselu roku 1909 – wikipediaNaděžda Krupská - Inesa Armand – WikipediaNaděžda Krupská - Инесса Арманд, 1909 годNaděžda Krupská - Inessa Armand (1874-1920) – wikipedia
Další fotky
Naděžda Krupská - Inessa Armand s manželem po svatbě roku 1893 – A World to WinNaděžda Krupská - Krupská a Lenin – wikipediaNaděžda Krupská - Krupská, Lenin, Leninova kočka a americký novinář roku 1920 – wikipediaNaděžda Krupská - Lenin a Inessa Armand – RalixNaděžda Krupská - Naděžda Krupská (uprostřed) v 30. letech 20. století – wikipediaNaděžda Krupská - Naděžda Krupská v roce 1876 – wikipediaNaděžda Krupská - Naděžda Krupská v roce 1931 – wikipediaNaděžda Krupská - Naděžda Krupská v roce 1936 – wikipedia

 

26. února 1939 se u Krupské na oslavě jejích 70. narozenin sešli kolegové a přátelé ze starých časů. Pohoštění bylo skromné, Naděžda se nikdy nenaučila vařit, kvůli práci pro stranu na to neměla čas. Stalin jí však poslal velký dort. Po odchodu přátel Krupská pocítila bolesti břicha. Odvezli ji do nemocnice a druhý den vyšla „Pravda“ (tiskový orgán komunistické strany) s oznámením, že zemřela na zápal slepého střeva. Urnu s jejím popelem nesl Stalin a byla uložena do Kremelské zdi. První, kdo obvinil Stalina z vraždy Krupské pomocí otráveného dortu, byl Trockij. Ten byl později, 21. srpna 1940, zabit agentem NKVD (sovětské rozvědky) v Mexiku cepínem.

 

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama