Těla popravených protivníků skončila v kyselině. I taková je politika v Africe

Další fotky

Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech se však tito pokrokoví bojovníci proti kolonialismu objevovali takřka denně na stránkách komunistického tisku a zasloužili se o to tím, že chtěli pomoci Sovětskému svazu, aby pronikl a usadil se v Africe.

Ovšem byla tu i jiná jména, např. Mobutu, di Amin či Tshombe. Ti si svobodu africkému lidu nepřáli a stali se poskoky kolonialistů a kapitalistů. Tak nám to bylo prezentováno po roce 1960, který historici nazývají jako „rok Afriky“.

Mezi jeho kladné hrdiny patřil konžský politik Patrice Émery Lumumba (2. 7. 1925 – 17. 1. 1961), první předseda vlády nezávislé Demokratické republiky Kongo, tehdy Konžské republiky, od června do září 1960. I za tu dobu sehrál významnou roli při přeměně Konga z belgické kolonie na nezávislou republiku.

Totální luxus a mučení za hranicí představivosti. Tak vládl Mobutu v Zairu, nyní opět Kongu, zemi, kde je zjevně možné cokoliv

Jeho původní příjmení znamená „dědic prokletých“ a je odvozeno od slov tetela okitá (okitɔ́ čili dědic, nástupce) a asombó čili prokletí nebo očarování lidí, kteří rychle zemřou. Je pochopitelné, že za takových okolností zatoužil po jiném příjmení, jak ho ale přesně získal, známo není. Původně pracoval jako prodavač piva v Léopoldville. V roce 1951 se oženil s Pauline Opangu.

V období po druhé světové válce mladí vůdci napříč Afrikou stále více usilovali o národní cíle a nezávislost na koloniálních mocnostech. Mezi nimi i Lumumba, který se v roce 1955 připojil k Liberální straně Belgie. Editoval a distribuoval stranickou literaturu. Po studijním turné v Belgii pracoval na poště ve Stanleyville, avšak v roce 1956 byl zatčen a obviněn z pronevěry ve výši 2500 dolarů a odsouzen ke dvanácti měsícům vězení a pokutě.

Českého objevitele pramenů Nigeru přivedla do Afriky cizinecká legie. Dnes na něj vzpomene jen málokdo

Ideologicky se Lumumba dá charakterizovat jako africký nacionalista a panafričan, který v tomto duchu také vedl stranu konžského národního hnutí (MNC) od roku 1958 až do své smrti. V červnu se s belgickou podporou odtrhla bohatší část Konga provincie Katanga od zbytku bývalé kolonie a vyhlásila nezávislost. I když Lumumba odmítl být komunistou a prohlásil, že považuje kolonialismus a komunismus za stejně politováníhodné, po vyhlášení nezávislosti 1. července 1960 žádal telegramem o pomoc Sovětský svaz. Zároveň však Lumumba zůstával i pod kontrolou USA, protože tento telegram dostala do rukou CIA dříve, než jeho adresát v Moskvě.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Lumumbova kariéra však neměla dlouhého trvání z jiného důvodu, a tím byla rivalita mezi jednotlivými konžskými etniky a politiky, kdy prezident země Kasavubu patřil k jinému etniku než Lumumba a generál Mobutu byl zase ještě jiné národnosti. V září 1960 byl Lumumba sesazen vojenským převratem pod vedením plukovníka Mobutu Sese Seka podporovanými USA a uvězněn. Při pokusu o útěk byl zajat a v prosinci deportován do odtržené Katangy spolu s dalšími dvěma spolupracovníky. Následující měsíc, 17. ledna 1961 mezi 21.40 a 21.43 hod. byli vězni odvedeni na opuštěné místo, postaveni ke stromu a jeden po druhém popraveni za přítomnosti premiéra Tshombeho, dvou ministrů a čtyř belgických důstojníků. Po čase byla těla popravených vykopána, rozřezána a částečně rozpuštěna v kyselině sírové. Zbylé kosti byly rozemlety a rozptýleny.

Tím však etnicky motivovaný násilný způsob řešení politických problémů v Kongu neskončil a k historicky prvnímu klidnému převzetí moci v zemi došlo až v roce 2019.

FOTO: Patrice Lumumba

Patrice Lumumba - Oficiální portrét premiéra Patrice Lumumby – wikipediaPatrice Lumumba - Patrice Lumumba v roce 1958 – wikipediaPatrice Lumumba - Patrice Lumumba (1925 – 1961) – wikipediePatrice Lumumba - patrice Lumumba v Bruselu (1960) – wikipediaPatrice Lumumba - Mladý Patrice Lumumba (50. léta) – wikipedia
Další fotky
Patrice Lumumba - Lumumba po příletu do New Yorku 24. 7. 1960 – wikipediaPatrice Lumumba - Lumumba (uprostřed) před transportem do kasáren (vězení) v Thysville – wikipediaPatrice Lumumba - Protest proti zavraždění Lumumby – Jugoslávie, Slovinsko, 1961 – wikipediaPatrice Lumumba - Socha Lumumby v Kinshase (2002) – wikipediaPatrice Lumumba - Paurice Lumumba – Poštovní známka Sovětského svazu (1961) – wikipediaPatrice Lumumba - Ruská univerzita družby národů byla původně založena jako Univerzita družby národů Patrice Lumumby dne 5. února, 1960 vládou SSSR-wikipediePatrice Lumumba - Univerzita Patrice Lumumby – 8. březen 1972 – Mezinárodní den žen – 1. kosmonautak Valentina Těreškovová (první vlevo)-wikimedia.commonsPatrice Lumumba - Absolvent RUDN Ájatolláh ChomejníPatrice Lumumba - Absolvent RUDN Alexej Navalnyj-ruský právník a politický opoziční aktivista. Od roku 2009 je známý jako kritik korupce v Rusku a také režimu Vladimira Putina-wikipediePatrice Lumumba - Absolvent RUDN Mahmúd Abbás – palestinský politik, který v současnosti zastává post prezident Státu Palestina. Vycvičen v KGB (sovětská tajná služba)-wikipediePatrice Lumumba - Absolventka RUDN Jelena Nikolajevová je ruská novinářka, TV moderátorka a herečka. V TV stanici Moskva 24 je hlasatelkou zpravodajských pořadů v hlavním vysílacím čase-wikipedePatrice Lumumba - Anna Chapmanová – ruská špionka. V roce 2010 byla v USA zatčena za špionáž pro Rusko a spolu s devíti dalšími agenty deportována z USA do Ruska-wikipediePatrice Lumumba - Hrob Patrice Lumumby (2018) – wikimedia.commons – kopie

Po Patrice Lumumbovi byly pojmenovány ulice, stejně tak byla pojmenována řada škol a dalších institucí v bývalých socialistických zemích, např. moskevská Ruská univerzita družby národů (zkratkou RUDN) je jednou z předních a nejvýznamnějších státních institucí vysokoškolského vzdělávání v Rusku a vůbec v Evropě. Původně byla založena jako „Univerzita družby národů Patrice Lumumby“ dne 5. února 1960 vládou SSSR. Jedním z absolventů RUDN je Iljič Ramírez Sánchez (Carlos či Šakal), jeden z nejznámějších světových teroristů, který je od roku 1994 ve výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Někteří z dalších významných absolventů jsou uvedeni ve fotogalerii.

 

bezinky
Dnes, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
Reklama