25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Televize a detektivky mohou za špatný spánek, říká neuroložka Soňa Nevšímalová

Zdravému spánku neprospívá sledování televize a kriminálek do noci. V rozhovoru pro odborný časopis Ze zdravotnictví tu uvedla profesorka neurologie Soňa Nevšímalová. Jako česká odbornice na spánkovou medicínu apeluje na rodiče, aby šli příkladem dětem. Lékařka odpověděla i na to, co o člověku vypovídá, když nesní.

Reklama

Víme, že se máme vyhnout kofeinu před spaním, těžkých a kořeněných jídel, že si místo hlasité hudby máme přečíst knížku a že si máme určit hodinu, kdy chodíme pravidelně spát. Jdou ale, paní profesorko, dodržovat tyto spánkové rituály v době, kdy máme nejmodernější televize, odkud vysílají tolik sledované seriály a kriminálky?

To právě souvisí s tím, že hůře a méně spíme. Když kdysi dávno naše prababičky draly peří a povídaly si za šera, určitě nebyl jejich spánek rušený tak, jako když se dnes díváte na dobrou moderní televizi a na detektivku, kde je spousta střílení a hluku. Takže vás to nabudí. Moderní televize a detektivky mohou za to, že hůře a méně spíme.

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

Jak se vyrovnat s tím, co nabízejí moderní technologie? Máme k sobě být přísnější?

Já mám spoustu pacientů, takže můžu i s tohoto hlediska říct, že jedinci, kteří mají zpožděnou fázi spánku, tak se těžko můžou popasovat s nějakou normální pracovní dobou. Čili většinou mají nějaké individuální zaměstnání, kde si tu pracovní dobu jaksi sami regulují nebo určují. Nedávno jsem měla v ambulanci pacienta, kterého znám 25 let a který měl vždycky hrozné problémy, protože špatně a dlouho usínal, a spal dlouho do dopoledne. Teď je šéfem nějaké firmy, má svůj individuální program a nevadí mu to. Čili jsou lidé, kteří se tomu přizpůsobí. Když ale děti mají jít v 8 do školy, tak by se určitě do jedenácti do večera na nějaké detektivky dívat neměly. A rodiče by měli jít příkladem.

Kam se podělo téměř 50 tisíc? Rodiče žádají o vyúčtování lyžáku

Možná se se mnou některý z čtenářů ztotožní, ale já nesním. Mně se sny nezdají, je to možné? A co to vypovídá o mém spánku?

Já myslím, že spíte tak dobře, že si sny nepamatuje. Říká se, že stačí několik vteřin nebo minuta dvě, kdy jakmile sen zaspíte, tak už si ho nepamatujete. Naopak bych řekla, že spánek takového člověka je velice kvalitní a hluboký. Že by se nikomu nic nezdálo, není možné. Sny se zdají každému. Záleží na typu osobnosti. Někdo, kdo je klidnější, nemívá tolik temperamentní sny. Někdo, kdo je spíš cholerický, může mít divočejší sny.

Valencie vzplála životem a barvami! Podívejte se s námi na tradiční oslavy Las Fallas

Ve snění se tedy projevuje i typologie osobnosti?

Částečně ano. Jsou to také posttraumatické poruchy. U dětí to může být třeba nějaké zneužívání, u dospělých například válečné vzpomínky. A to se může ve snu těmto lidem vracet. Tady se doporučuje: Když se vám něco zdá, mějte na nočním stolku tužku a papír a zapište si, co se vám zdálo. Je to taková psychoanalytická metoda. Ale k tomu se musíte probudit. Když sen zaspíte, tak si nepamatujete, co se vám zdálo. Taky jde o to, jak dlouho spíte. Spektrum spánku se v průběhu noci mění. Nejdřív máte víc hlubokého spánku, kde jsou sny vágnější. Pokud spíte pět hodin, tak možnost, že se vám bude něco zdát, je menší, než když spíte osm nebo devět hodin.

Je běžné se i během noci probouzet?

Jednou nebo dvakrát za noc se probudit, je úplně normální. Málokdo spí bez jakéhokoli přerušení. Čím jsme starší, tím je toho přerušení víc. Je to dáno kupříkladu nějakými bolestivými stavy.

 

Kdo je Soňa Nevšímalová (79)

* Je česká lékařka a profesorka neurologie se specializací na spánkovou medicínu a dětskou neurologii.

* V letech 1997–2006 byla přednostkou Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

* V rámci spánkové medicíny se zaměřila na narkolepsii a hypersomnii, věnuje se pacientům s patologicky zvýšenou spavostí, kteří upadají do spánku i během dne.

* V roce 2017 přijala z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

* V roce 2016 byla zvolena nositelkou Ceny J. E. Purkyně. Toto nejvyšší ocenění pro jednoho lékaře ročně ji udělila odborná veřejnost České lékařské společnosti. Soňa Nevšímalová je prvním dětským neurologem, kterému byla tato prestiž vyjádřena.

 

Článek vyšel na webu Ze zdravotnictví.

 

Babiš zařadil zpátečku. Byznys s leteckou záchrankou zůstane soukromníkům, stát by to nezvládl

Stát zvýhodní byznys, kam investoval premiér. Babiš zvýšil doplatek na děti ze zkumavky

Černí andělé prý nezákonně odebírali tkáně. Kšeftovali lékaři se smrtí?!

Před 14 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 40 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama