• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Téměř 90 let historie vojenského újezdu ukazuje nové muzeum v Milovicích na Nymbursku

    23.6.2023
    Doris Drienová

    V Milovicích na Nymbursku v pátek ve zrekonstruovaném kulturním domě otevřeli Muzeum vojenského prostoru. Expozice se třemi stovkami sbírkových předmětů mapuje období od roku 1904 až do odchodu sovětské armády v roce 1991.

    Mezi exponáty je například podstavec k těžkému kulometu z jižní Ameriky nebo kožený oděv československého tankisty, které se na světě dochovaly zřejmě pouze tři. Při slavnostním otevření muzea to v pátek řekl starosta Milovic Milan Pour (ANO).

    Vybudování muzea město vyšlo zhruba na 2,5 milionu korun. V Milovicích, odkud s rozvojem města postupně mizí známky po desetiletích pobytu různých armád, má podle starosty připomínat historii bývalého vojenského újezdu.

    „Jsme mladé město, sem se stěhují mladí lidé, máme průměrný věk v současné době 35 let, to znamená, že většina obyvatelstva už vůbec nepamatuje období, kdy tady byla sovětská armáda, natož nějakou další historii,“ řekl Pour. Vojenský újezd vznikl v Milovicích za Rakouska-Uherska v roce 1904.

    K nejvzácnějším exponátům muzea patří podle kurátora Zdeňka Votavy například podstavec pro těžký kulomet vzor 37, který město do sbírky získalo z jižní Ameriky, nebo sako dělostřelce rakousko-uherské armády z roku 1910 nalezené v nedaleké Vlkavě. Většina předmětů pochází z Milovic a okolí, některé má město zapůjčené z Vojenského historického ústavu nebo soukromých sbírek. „Můžeme díky nim zachovat paměť místa a jsme tu i pro nové obyvatele, kteří se sem nastěhují a začnou se o historii zajímat, ale ve městě a okolí už toho moc nezbylo,“ řekl Votava.

    Každé z období je prezentováno textovými panely, exponáty umístěnými ve vestavěných vitrínách a figurínou oblečenou do příslušného vojenského stejnokroje. Hlavní expozice v místnosti o velikosti zhruba 150 metrů čtverečních je rozdělena do pěti časových období.

    Součástí muzea je i expozice mozaik dochovaných z období socialismu. Vedle velké nástěnné mozaiky, která obsahuje přes 440.000 kamenů, si lidé mohou prohlédnout například i zrestaurovanou skleněnou mozaiku z roku 1970.

    Součástí bývalého vojenského prostoru Milovice – Mladá bylo letiště, rozsáhlý areál kasáren, civilních bytů a dalších objektů. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla v Milovicích umístěna jedna z největších základen střední skupiny vojsk sovětské armády v Československu. V Milovicích bylo zhruba 35.000 sovětských vojáků a civilistů. Poslední transport se sovětskými vojáky z Milovic odjel před 32 lety, 19. června 1991.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte