26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život

Další fotky

Píše se dvacátý červenec 1933. Podpisy na smlouvě mezi Německem a Svatým stolcem pomalu osychají. Vicekancléř von Papen, a kardinál Pacelli, si tisknou pravice. Právě byl podepsán dosud nejkontroverznější dokument s názvem Říšský konkordát. Třicet stříbrných, darovaných Hitlerovi, za klid na práci pro věrné ovečky Říma. Konkordát, který platí dodnes. Zkouška charakteru, ve které tehdy někdo neobstál. Strach a snaha zachránit co se dá. To není odsouzení, pouze konstatování faktu.

Reklama

Píše se čtvrté září 1942, a na Kobyliské střelnici stojí před hlavněmi popravčí čety několik mužů, které si již příliš nepřipomínáme. Bohužel. Kaplan Vladimír Petřek, předseda církevní obce Jan Sonnevend, pravoslavný duchovní Alois Čikl. O deset dní později biskup Gorazd, občanským jménem Matěj Pavlík. Stejně skončí i kostelník Václav Ornest, v koncentračním táboře Mauthausen. Až dosud jen obstarávali křestní listy pro židovské sousedy, aby je nedostihl osud jejich souvěrců.

Všichni zde vyjmenovaní byli postaveni před osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život. V kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, v Resslově ulici, ukrývali sedm parašutistů, kteří zlikvidovali nacistickou zrůdu Heydricha. Stačilo zvednout telefon. Stačilo zajít na první německý úřad a místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Jako udavač Čurda. Neudělali to. Také známka charakteru.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Nacistická propaganda potřebovala dát procesu s obžalovanými zdání legálnosti, zinscenovala tedy soudní frašku, na kterou byli pozváni pouze prověření novináři z Říše. Celý proces byl nafilmován a pečlivě zdokumentován. Rozsudek už byl předem jasný. Dávno před tím již Himmler konzultoval uskutečnění procesu s Vůdcem. Hitler souhlasil pouze s tou výhradou, že očekává rozsudky smrti. Jeho podmínku poslušný soud vyplnil a všichni byli třetího září 1942 odsouzeni k trestu smrti zastřelením. Byl to stanný soud, takže jakýkoliv odklad byl vyloučen. Rozsudek byl vykonán o den později.

FOTO: Pravoslavní kněží

Pravoslavní kněží - nacistický soudPravoslavní kněží - nacistický soudPravoslavní kněží - krypta Kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - Kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - Podepsání Konkordátu
Další fotky
Pravoslavní kněží - krypta kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - biskup GorazdPravoslavní kněží - Gorazdova ikona

Na konci září byla německými úřady pravoslavná církev rozpuštěna, zakázány bohoslužby, modlitebny zapečetěny a majetek církve zkonfiskován. Všichni duchovní této církve byli odesláni do Říše na nucené práce. Když válka skončila, bylo velmi těžké pro nastupující komunistický režim vypořádat se s faktem, že do protinacistického odboje byli zapojeni i představitelé pravoslavné církve. Takže nastalo dlouhé ticho po pěšině.

Ocenění přišlo až po dalších čtyřiceti letech. Bronzové desky, vyznamenání in memoriam a biskup Gorazd byl dokonce svatořečen. Je to snad jediný světec, kterého znám, u kterého jsem si jist, že byl svatořečen právem. Stalo se to v Olomouci, 4. 9 1987, kdy už jaksi dost dobře nebylo možné, tento obřad nepovolit. Čtyřicet pět let po jeho popravě. Právě v těchto dnech by bylo jistě dobré si tyto statečné muže připomenout.

 

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama