Ten, co stvořil nadčlověka. Nietzscheho nadčasové myšlenky byly vykoupeny nemocí

Slavný německý filozof neměl nikdy dobré zdraví, své problémy však až do začátku roku 1889 zvládal. Tehdy trávil zimu v Turíně a 3. ledna byl svědkem situace, kdy na ulici jakýsi kočí začal bičovat koně. Filozof týraného koně objal, začal vzlykat a vzápětí se zhroutil na zem. Pomohli mu vstát a dovlekli ho domů. Několik dní strávil na pohovce a posléze byl převezen na psychiatrickou kliniku do Švýcarska. Chvíli bouřlivě zpíval, chvíli všem nadával. Nějaký čas se vydával za vévodu a v jeden okamžik dokonce za německého císaře. Od té chvíle už se filozofův mozek nevzpamatoval.

Vychován ženami

Friedrich Wilhelm Nietzsche se narodil v roce 1844 v obci Röcken poblíž Lipska. Pocházel z rodiny evangelického pastora, ale jeho otec zemřel, když mu byly pouhé čtyři roky. O výchovu mladého filozofa se pak staraly výhradně ženy – matka, sestra, babička a tety, což se později projevilo na jeho neschopnosti navázat vážný vztah (zřejmě byl však homosexuál). Na druhou stranu občas navštívil nějaký ten nevěstinec, což se projevilo na jedné maličkosti – nakazil se syfilidou, která později jeho psychické problémy prohloubila.

Věčný tulák světem. Duševně nemocný spisovatel, který inspiroval Franze Kafku

Filozof, básník i hudební skladatel

Už na studiích se projevil Nietzscheho široký talent – zabýval se hudbou, poezií, ale nejvíce filozofií. Jeho zdravotní stav však nikdy nebyl úplně dobrý. Měl časté migrény, bolesti žaludku a záchvaty. Nietzsche vlastně churavěl po celý život – trápily ho noční můry, pocit vyčerpanosti fyzické i psychické, a to vše v jakýchsi „záchvatech“ v trvání několika dnů či týdnů. „Záchvaty zasahují jako blesk, ochromují ho, zatemňují jeho smysly, téměř mu trhají vnitřnosti z těla,“ vyprávěli svědci. Střídala se také období melancholie s obdobími obrovské energie a tvůrčího elánu, kdy psal své slavné knihy, jež ovlivnily mnoho generací a měly velký vliv na filozofii existencialismu.

Láska je jako Bůh – nemůžeme jí manipulovat. Osho

Tak pravil Zarathustra…

Nietzsche je především obrovským kritikem a bořitelem – obrací se k antické civilizaci a volá, s trochou nadsázky, po příchodu nadčlověka. Své nejslavnější dílo Tak pravil Zarathustra začal psát v roce 1881. Zde je ovšem třeba dodat, že jeho filozofické učení, plné vnitřních rozporů a protikladů, nacisté násilně překroutili a Nietzsche sám nenese na vzniku ďábelské ideologie Třetí říše žádnou odpovědnost (byť jeho sestra s Hitlerem sympatizovala a při vůdcově návštěvě Nietzscheho domu věnovala Hitlerovi bratrovu vycházkovou hůl).

Ač žid, byl velký germanofil. Ludwig Wittgenstein – Hitlerův spolužák, který se stal filosofem

Devět let v temnotě

Ale zpět k Nietzscheho příběhu. Po léčbě na švýcarské a německé klinice mu stanovili jako diagnózu progresivní paralýzu. Matka si však svého syna odvezla domů a dalších devět let dožíval nešťastný a zlomený filozof za zavřenými dveřmi rodného domu, když se o něj po smrti matky starala jeho sestra. O Nietzscheho chorobě a záchvatech šílenství nikdo nesměl nic vědět. A to je také důvod, proč jsou poslední roky života jednoho z nejzáhadnějších filozofů navždy zahaleny nepropustnou temnotou. A tak známe jen konec tragického osudu: po několika infarktech zemřel pětapadesátiletý Nietzsche na zápal plic.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama