Defibrilátory v Ústeckém kraji zachraňují životy, stály miliony

Projekt Časná defibrilace v Ústeckém kraji rozdává automatizované externí defibrilátory za několik milionů korun. Od dubna 2011 defibrilátory slouží složkám integrovaného záchranného systému (IZS), příslušníkům Policie ČR, strážníkům městské policie, členům horské služby a profesionálním i dobrovolným hasičům. Nyní je mezi všemi složkami 185 těchto defibrilátorů, řekl mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Defibrilátory zachraňují životy. „Do konce roku 2018 od začátku projektu evidujeme primárně 139 přeživších osob, tedy kdy byla úspěšná kardiopulmonální resuscitace (cílem této metody je oddálit klinickou smrt, pozn. ČTK). Z toho sekundárně 44 osob se navrátilo do plnohodnotného života bez výrazného neurologického deficitu,“ řekl Voleník.

Záchranná služba přístroje vítá. „Zkušenosti máme velmi dobré,“ řekl mluvčí. Tento systém podle něj nenahrazuje dostupnost a činnost posádek záchranné služby, ale doplňuje jej, a tím zvyšuje šanci na přežití.

Na některých místech se nacházejí i veřejné stacionární sloupy s defibrilátorem, kterých je rozmístěno po kraji 13. Jeden z nich je například u obchodního centra Forum v Ústí nad Labem.

V Krupce na Ústecku mají defibrilátory dva. „Máme life pack a jsme nadmíru spokojeni,“ řekl dnes ČTK jeden ze strážníků tamní městské policie. Doplnil, že se strážníkům již několikrát podařilo zachránit život. Defibrilátory si vozí v autech a mohou je tak kdykoli použít.

Letos se další přístroje rozdávat nebudou. „Nyní chystáme analýzu současného letošního stavu činnosti projektu a na základě této analýzy budeme pokračovat v následujícím roce. V letošním roce jsme dle plánu rozdali přístroje například pro Univerzitu J. E. Purkyně, Městskou policii Most a Výstaviště Litoměřice,“ uvedl Voleník.

OMH, ČTK

Dnes, 17:55
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
Dnes, 13:27
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
Dnes, 07:49
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 18:10
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
25.5.2020
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
18.5.2020
Na severu Čech se staví poslední dva úseky Labské stezky, která měří od hranic s...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
Reklama