Nejvýznamnější rodina na Duchcově. Nový prohlídkový okruh představí mladší větev Valdštejnů

Restaurátoři na zámku Duchcov na Teplicku ladí poslední detaily nového prohlídkového okruhu věnovaného Valdštejnům. První návštěvníci ho projdou už v úterý 29. července. Příchozí nahlédnou do hlavního zámeckého sálu s valdštejnskou portrétní rodovou galerií či zámecké obrazárny, řekla kastelánka Lucie Šťastná.

„Trasa je věnovaná zejména posledním generacím rodiny Valdštejnů,“ uvedla. Rodina Valdštejnů je starý český šlechtický rod, jehož historie sahá do 13. století. „Valdštejnové vlastnili Duchcov takřka 300 let, takže pro nás je to nejvýznamnější rodina, která tady kdy žila,“ doplnila kastelánka.

Nová trasa zaměřená na mladší Valdštejny je zařízena podle soupisů mobiliáře z roku 1888. „Hlavní manželskou dvojicí, o níž se bude vyprávět během návštěvnických prohlídek, je Jiří Vilém z Valdštejna a jeho žena Pascalina Metternichová,“ řekla Šťastná. Třeba prostory apartmá jsou podle ní zařízené v duchu druhé poloviny 19. století, kdy zámek pár obýval.

Okruh je součástí dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Valdštejnové – lvi ve službách císařů. Podle kastelánky však zůstane jižní křídlo připomínající mladší větev šlechtického rodu v zámku natrvalo.

Tip na výlet: Zámek Peruc, z ruiny povstala kulturní památka

Duchcovský zámek prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí i kvůli této připravované trase. Opravovaly se nejen malby na stěnách či podlahy, podle kastelánky se renovoval i nábytek nebo se šily nové závěsy.

Kromě Valdštejnské prohlídky nabízí zámek okruh Casanova na zámku, kdy jdou návštěvníci po stopách knihovníka a společníka Josefa Karla Emanuela z Valdštejna. Giacomo Casanova na zámku prožil posledních 13 let svého života. Každý z okruhů trvá zhruba hodinu, je tedy možné projít obě trasy najednou.

Zámek navštíví zhruba 15 000 lidí ročně. Letos je kastelánka skeptičtější kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru, kdy musel být zámek uzavřen. Doufá ale, že by turisty mohl přilákat právě nový okruh.

vera/čtk

Jedny pro plavce, druhé pouze pro odpočinek ptáků. Na jezeře Milada jsou nová plovoucí mola

1.12.2020
Autobusovou linkovou dopravu na Teplicku bude od prosince příštího roku provozovat společnost ČSAD Slaný. Desetiletou smlouvu...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
19.11.2020
V Ústeckém kraji pomáhá v nemocnicích 40 vojáků. Příslušníci armády jsou také v sociálních zařízeních....
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
22.8.2020
Galerii Benedikta Rejta (GBR) v Lounech by měl vlastnit místo Ústeckého kraje stát, míní její...
Reklama