Theodor Pištěk natočil přes tři stovky filmů, rekordmanem byl z nutnosti

Byl hvězdou prvorepublikového filmu, neztratil se však ani po válce a po roce 1948, kdy ztvárnil také velmi výrazné a zapamatovatelné role. Theodor Pištěk byl skutečnou filmovou hvězdou, kterou se stal kvůli potřebě splatit dluhy.

Theodor Pištěk se narodil 13. června 1895 na Vinohradech do rodiny herce a divadelního ředitele Jana Pištěka a herečky Marie Kouskové. Jeho budoucnost tak byla jasná už od dětství, kdy hrál spolu s bratrem na rodinné scéně vinohradské Arény. Ovšem, profesně se herectví věnovat nechtěl, odmaturoval totiž na gymnáziu a přihlásil se na studium medicíny. Během první světové války sloužil v rakouské armádě a po jejím skončení musel převzít divadlo po svém otci. Profesionální divadlo ho „chytlo“ a hned za dva roky se stal hercem Vinohradského divadla a hrál později i v Divadle Vlasty Buriana nebo Divadle S. K. Neumanna (1947-1951), kde dokonce nějakou dobu řediteloval.

Pamatujete na seriál Horákovi? Do světa celebrit vystřelil několik začínajících herců

Avšak, diváci si Pištěka pamatují hlavně z filmu. K němu se dostal jako autor scénáře k filmu Mnichovo srdce, který napsal ještě v armádě. Svou první roli získal už v roce 1917 ve filmu Pražští Adamité. V období němého filmu pak sehrál několik desítek postav.

Jedním z nejobsazovanějších herců se stal z nutnosti

Pištěkova práce u němého filmu vyvrcholila postavou uhlíře v dramatu Takový je život z roku 1929, kde si zahrál po boku ruské herečky Věry Baranovské. Aby to však bylo možné, sám film financoval. Kvůli tomu se však dostal do velikých dluhů, a aby byl schopný je splatit, bral všechny nabídky na filmové natáčení. Zajímavostí je, že dluh splácel čtrnáct let a například v roce 1937 účinkoval v devatenácti filmech. Pro diváka to však nebylo na škodu, vždyť si zahrál v takových trhácích jako C. a K. polní maršálek, Muži v offsidu, Anton Špelec, ostrostřelec, Hej – rup!, Škola, základ života!, Katakomby a další.

Oscarový film Kolja zachránil celou českou kinematografii, jak se měl původně jmenovat?

Během své herecké kariéry se stala jeho nerozlučnou filmovou partnerkou Antonie Nedošínská, jako například ve filmech Strýček z Ameriky, Matka Kráčmerka, Otec Kondelík a ženich Vejvara, Kariéra matky Lízalky, Cech panen kutnohorských aj.

Jeho herecká filmová kariéra však neskončila ani po druhé světové válce. Nezapomenutelný byl ve filmech Pytlákova schovanka, Císařův pekař a Pekařův císař, Anděl na horách, Florenc 13:30 nebo v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. V této době byl také funkcionářem revolučního Svazu českých filmových pracovníků.

Manželkou Theodora Pištěka byla Máňa Ženíšková. Měl s ní děti Annu a filmového výtvarníka Theodora Pištěka ml. Theodor Pištěk umírá 5. srpna 1960 na své chatě v Mukařově ve věku šedesáti pěti let.

Dnes, 20:31
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Dnes, 14:43
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Dnes, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Dnes, 13:55
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda...
Dnes, 13:25
Včelaření je krásný a prospěšný koníček. Začít včelařit je mnohem snadnější než by se na...
Dnes, 12:44
Ve 12:00 vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech...
Dnes, 12:24
Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U...
Dnes, 11:26
Soud uložil 15 let vězení Iráčanovi, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel...
Dnes, 11:15
I naše hlavní město Praha nabízí velké množství zajímavých námětů na vycházky. Na zajímavou procházku...
Reklama