16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Tip na výlet: Po stopách prvního základního kamene pro Národní divadlo

Vydáme se proti proudu času do historie českého národa. Je jaro roku 1868, přesně 16. května a v Praze je položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla.

Reklama

Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až sto padesát tisíc lidí. Kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přivezeny z různých symbolických míst Čech a Moravy a v základech budovy jsou očíslovány. Mnohé možná překvapí, že základní kámen nesoucí číslo jedna nepochází z Řípu či z Blaníku, ale z památné a pověstmi opředené moravské hory  z Radhoště. Tento kámen opustil Radhošť 28. dubna 1868 a dorazil do Prahy už 5. května  jako první z kamenů, a to celých jedenáct dnů před slavnostním zahájením stavby.

Na staveništi divadla jej osobně převzal František Palacký, rodák z podbeskydských Hodslavic, a k tisícihlavému zástupu lidí, který kámen doprovázel od vlaku, pronesl krátký projev: „Z posvátného Radhoště, který z vysokosti své panuje nad krajinou rozsáhlou, odevzdávám vám z útrob mohutné hory jeho vytesaný kámen, co příspěvek ku posvátné svatyni… Přimějte jej, co důkaz utěšené pravdy, že Morava, Čechy, jak odjakživa byly, tak i nadále věčně budou spojeny…

Tip na výlet: Vítochov, navštivte kostelík jako ze Svatební košile

Radhošť tedy symbolizuje sounáležitost Čechů a Moravanů. Motiv soudržnosti Slovanů v sobě nese také nápis nad vstupem do kaple sv. Cyrila a Metoděje, která stojí na samém vrcholku Radhoště: „Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj“.

Na krásné hřebenové túře z malebných Pusteven na Radhošť se seznámíte se sochou pohanského boha Radegasta, užijete si krásných výhledů na okolní hory i do údolí a několik stovek metrů od vrcholu Radhoště objevíte místo s tajemným názvem Zaryje, odkud byl základní kámen vyňat. Stojí zde informační tabule naučné stezky a kovová deska připomínající rok 1868. Tam a zpět ujdete necelých deset kilometrů.

Výchozím místem pro návštěvu Radhoště je město Rožnov pod Radhoštěm, kde se také můžete zastavit ve Valašském muzeu v přírodě nebo v Rožnovském pivovaru.

Tip na výlet: Vydejte se po stopách menhirů v okolí Slánské hory

 

Před 3 hodinami
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama