17℃
Dnes je 17. září , svátek má Naděžda

Tip na výlet: Chcete vědět, jak dupou králíci na Lipně? Takhle!

Králičí ostrov nedaleko loděnice v Lipně nad Vltavou se svojí rozlohou podobá basketbalovému hřišti a nachází se asi čtyři sta metrů od břehu. Jinak než loďkou nebo na šlapadle či jiném plavidle se sem nedostaneme.

Reklama

Rychle se stal oblíbenou turistickou atrakcí a překážkou pro návštěvu není ani nepříznivé počasí. Žádný takový totiž jinde u nás nenajdeme, na světě jsou dva. Ten druhý leží v Japonsku a jmenuje se Okunošima.

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

Starosta přišel se skvělým nápadem

S nápadem umístit na kdysi zanedbaný ostrůvek zvířátka a přilákat na něj návštěvníky, vzešel od starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Místní obyvatelé před pár lety zajistili vysekání trávy a kultivaci pozemku, postavili krmítka a vysadili několik párů ušáků. „Inspirací pro ten náš byl japonský ostrůvek nazývaný Usagi Džima, tedy Ostrov králíků,“ vysvětluje Vojen Smíšek, tiskový mluvčí resortu Lipno. „Během druhé světové války na něm Japonci vysadili osm králíků, kteří se rozmnožili a postupně obsadili celé jeho území. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí.“ Jihočeský ostrov je v porovnání s tím japonským podstatně menší. Má asi jen sedm set metrů čtverečních.

Tip na výlet: Jeden den v lipenském resortu určitě nestačí. Dnešní zastávka – Království lesa

Přijeli za doprovodu olympijské delegace

Chlupáči svoje území ale neobývají celoročně. Do letního příbytku je přiváží loď zjara. Letos přijeli 2. května v doprovodu opravdové delegace. Stříbrný olympijský medailista z Barcelony (a od loňska i lipenský občan a majitel zdejšího penzionu) Václav Chalupa přivezl společně s několika dětmi dvanáct králíků a morčat. „Poté, co stráví zimu v králíkárnách lipenských sousedů, se vydávají na svoje letní sídlo,“ říká Chalupa. „Je to už taková tradice. Ušáků je hodně, a tak si je už několik let berou místní na zimu domů. Postarají se o ně a děti mají ze zvířátek radost,“ doplňuje. Na zvířenu čekaly dřevěné přístřešky, aby jim tady opravdu nic nechybělo. „Letošní počet je podobný jako loňský. Počítáme, že během léta se jejich počet na ostrově zněkolikanásobí,“ usmívá se a Smíšek dodává: „Vzhledem k tomu, že tady nemají přirozeného nepřítele, mohou i nerušeně rozmnožovat.“

FOTO: Králičí ostrov

Králičí ostrov - 7. Králík_1Králičí ostrov - 9. LoďKráličí ostrov - 7. Králík_2Králičí ostrov - 7. Králík_3Králičí ostrov - 7. Králík_4
Další fotky
Králičí ostrov - 6. Vodáci

Bez pejsků a čokolády

„Ostrov je volně přístupný, pokud se tam dopravíte na jakémkoli vodním dopravním prostředku, které jsou k dispozici v půjčovně vodních plavidel na pláži u nově vybudované beachvolejbalové arény,“ vysvětluje průvodce. Králíci nejsou na ostrově ponecháni svému osudu. „Denně je jezdí krmit Václav nebo některý z lipenských dobrovolníků.“ Podle něho jsou podle zvyklí na přítomnost lidí, je možné je krmit z ruky a často se nechají i pohladit. To jsme si ostatně vyzkoušeli, jakmile naše dračí loď dorazila ke břehu. Veselí obyvatelé ostrova se vůbec nebáli, naopak, celkem bez ostychu přihopkali k nám a pokukovali po taškách, které jsme přivezli. Návštěva ostrova má však podmínku, která je lehko splnitelná: nesmí sem pejsci a čokoláda. Na pevninu se vrátí v průběhu října, záležet bude na počasí. „Než přijdou první mrazíky, budu je převážet domů do králíkárny. Nebudou mít na ostrově co žrát, nezmrzli by, ale po ledu by utekli, nebo by je našla liška. Uvidíme, kolik jich povezeme zpátky,“ usmívá se Chalupa.

Před 58 minutami
Dnes od úmrtí učeného rabína uplynulo 410 let, pověsti o něm si ale žijí svým...
Včera, 17:30
Jan Nepomuk Karásek, vůdce loupežnické bandy, působící na pomezí Čech a Lužice, přišel na svět...
Včera, 16:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Včera, 16:00
Je již všeobecně známým faktem, že čtení rozšiřuje obzory a umožňuje lépe ocenit život i...
Včera, 14:18
V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly...
Včera, 14:00
Nikdo totiž neprohrává rád a prohrát válku, navíc největší válku v dějinách lidstva, je životní...
Včera, 11:30
Květák, nebo také karfiol je úžasná zelenina, která patří mezi brukvovité, spolu s kedlubnou, zelím, či...
Včera, 11:11
Už pár dní je v trafikách zářijové číslo humoristického měsíčníku SORRY, vydávaného naším vydavatelstvím A11.
Včera, 10:44
Loni se v České republice z produktů Fairtrade prodalo nejvíce kakaa, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala...
Včera, 10:00
Lidská paměť je velmi krátká. Kdyby neexistovalo písmo, knihy a později i jiné způsoby zachycení...
Včera, 08:00
A kupodivu mu to nejen prošlo, ale dokonce i přineslo vyznamenání. A také další přezdívku...
Reklama