16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Tip na výlet: Fukov, zaniklá obec. Uzoučký pruh českého území, ze všech stran obklopený Německem

Další fotky

Tento tip na výlet je pro trochu náročnější poutníky, po krásách zemí Koruny české. Zavede nás daleko na sever, na hranice se spolkovou německou zemí Sasko. Doporučuji výlet zahájit na děčínském nádraží. Vláček vás poveze nádhernou krajinou v údolí Labe. Ani se nenadějete a na pravém břehu zahlédnete hraniční silniční přechod v Hřensku. Ano, tato regionální trať vás pár kilometrů poveze Německem a teprve za Bad Schandau znovu zamíří do Čech, do šluknovského výběžku. Vystoupíte ve Šluknově a dále již musíte pokračovat po vlastní ose. Uzoučká asfaltka se brzy změní v cestu druhořadé kvality. Nebylo tomu tak vždy. Pro hospodářské stroje je však dostačující. Poslední český či německý obyvatel, zaniklé vesničky Fukov, musel svůj domov opustit v roce 1960.

Reklama

První zmínka o Fukovu je z roku 1474. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a vesnice ztratila na významu. Je to zvláštní krajina. Uzoučký pruh českého území, ze všech stran obklopený Německem. Tři kilometry dlouhý a sotva půl kilometru široký. S vnitrozemím je spojen jedinou cestou. Otočíte se vlevo, uvidíte hraniční ceduli, otočíte se vpravo, uvidíte hraniční ceduli. Dnes se už naštěstí není čeho bát. Ani pohraničníků, ani těch odnaproti, kteří zde sdíleli osud s českým živlem po celá staletí.

Projdete dosti hustým lesem a pak se před vámi otevře lehce zvlněná krajina, s dalekým výhledem. Jste překvapeni. Čekáte polorozpadlé zdi zničené vesnice, a místo nich hned u cesty nový dům. Perfektní fasáda, krátce střižený trávník, na zahradě bazén. Pokud na zahradní lavičce relaxuje majitel, pozdraví vás německy. Pak se podíváte na patník u plotu a je vám vše jasné. Ten dům je už v Německu. Držíte se úzkostlivě cesty, je to jediná pupeční šňůra, která vás spojuje s domovem.

Slánská hora, dobrý důvod k jarnímu výletu

Přejdete můstek nad železniční tratí, Drážďany – Žitava. Vlak však jenom projíždí a cestující ani nezaznamenají, že se na pár minut ocitli v cizině. A pak přeci jen dorazíte k cíli. Lidé nezapomněli a starají se. Cesta je lemována nově zasazenými ovocnými stromy. V místech, kde stávaly domy, najdete pamětní cedule s čísly domů a jmény jejich majitelů. Dnes už jsou v těch místech jenom pole. Jedinou zachovalou památkou je dobře udržovaný hřbitov, s dřevěným pamětním křížem. Kousek pod hřbitovem narazíte na úzký potůček, který téměř přesně kopíruje hranici této české výspy. S protější německou obcí je spojen dřevěným můstkem a novým hraničním přechodem.

FOTO: Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec

Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec - FukovTip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Z Děčína do Šluknova přes německé územíTip na výlet – Fukov, zaniklá obec - ŠluknovTip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Německý vláček.Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Pohled do Německa
Další fotky
Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Vodárna FukovTip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Vodárna Fukov 1Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Hraniční kámen 1Tip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Fukovský výběžekTip na výlet – Fukov, zaniklá obec - Pohled do Německa -Spréva

Dvě německé osady, vzdálené několik stovek metrů, jsou sice pečlivě propojené silnicí, ta však české území korektně obchází. Je to zvláštní, ale cesta pěšky, vám bude z jedné obce do druhé, trvat kratší dobu než autem. I ten potůček je vlastně kuriozita. Zamíří po chvíli dál k severu, aby po nějakých třech stovkách kilometrů protékal hlavním městem Německa Berlínem. Ten vodní tok se totiž jmenuje Spréva.

Pokud si tedy uděláte čas a máte pevné boty, návštěva této části české krajiny opravdu stojí za to.

 

Před 8 minutami
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 2 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Reklama