16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Tip na výlet: Houska, hrad opředený chmurnými pověstmi. Rozhodně stojí za návštěvu, ať už jim věříte či nikoliv

Další fotky

Hrad Houska by měl být cílem pouze pro zdatné výletníky. Pokud nemáte auto, které můžete zanechat na nedalekém parkovišti, zjistíte velmi záhy, že dostupnost tohoto hradu veřejnou dopravou není nejlepší. Není to vina toho hradu, pochopitelně. Nejbližší vlaková stanice se jmenuje Okna, a leží devět kilometrů daleko. Proto je dobré využít možnosti a navštívit třeba ještě hrad Bezděz, anebo Jestřebí, v blízkém okolí Housky.

Reklama

Hrad opředený mnoha tajemstvími. Vchod do pekla, ukrytý pod podlahou kaple, zrůdy obtěžující vyděšené v okolí hradu, či záhadný švédský voják Oront, usmrcený posvěcenou kulí. Nemám v úmyslu čtenáře někam směřovat. Pokud někdo věří těmto pověstem, je to v pořádku. Tajemné bytosti se obvykle nechovají podle denního rozvrhu a neřídí se přáními badatelů. Zkusme se na některé nevysvětlitelné záhady podívat z jiného úhlu pohledu.

Prokletý hrad romantiků Kokořín. Chrání zdejší poklad tajemný černý myslivec?

Zrůdy v okolí hradu, co by to tak mohlo být? Nabízí se jedno z možných vysvětlení. Potřebujeme k tomu jenom detektor radioaktivního plynu radonu. Stačí sestoupit po staré přístupové cestě, asi tři sta metrů pod hrad. Zjistíme, že jsou zde místa s trojnásobným výskytem radonu než obvykle. Koneckonců, to není žádné tajemství, prozradí nám to i geologická mapa této oblasti. Dlouhodobé vdechování radonu způsobuje poruchy v DNA. Narodit se tělesně postižený ve středověku, to asi nebyl nejlepší osud. Co když těmi zrůdami byli znetvoření nešťastníci, kteří se potloukali po skalních slujích, a žebrali o skývu chleba?

Záhadné vchody na Vyšehradě a Housce. Kudy v Česku do pekla?

Levoruká kentauřice v kapli?  Vandalský čin švédských vojáků, za třicetileté války, kterým přišlo velmi zábavné zhanobit katolickou svatyni. Třeba. Nebo to také bylo úplně jinak. V každém případě je lepší, vyčerpat nejdříve racionální možné vysvětlení, než ihned vidět ve všem záhadu. Hrad Houska však rozhodně stojí za návštěvu, ať už těmto pověstem věříme či nikoliv. Romantické okolí přilákalo i básníka Máchu, který tento hrad několikrát navštívil. Senzitivní jedinci, citliví na energie za zrcadlem, budou návštěvou Housky určitě okouzleni.

Tip na výlet: Tajemný hrad Bezděz. Ukrývá nejdelší podzemní chodbu v Čechách?

Milovníci tajemna se každoročně těší na třetí květnový týden. Na hradu Houska se koná konference Sfinga, na kterou se sjíždějí záhadologové z celé republiky. Někteří netrpěliví účastnící přijíždějí již v pátek v podvečer. Chtějí si podebatovat s přáteli v trochu klidnější atmosféře, což o den později už nebude možné. Oheň v ocelovém koši na nádvoří, dobré jídlo a pití, pohled na oblohu posetou hvězdami (zde je v noci opravdu tma) a gotický hrad v pozadí, to vše vytváří jedinečnou atmosféru.

FOTO: hrad Houska

hrad Houska - Houska z podhradíhrad Houska - Ďábel na Houscehrad Houska - Kentauřice v kaplihrad Houska - Bouřka nad Bezdězem. Pohled z Houskyhrad Houska - Archanděl bojuje s drakem, freska z kaple
Další fotky
hrad Houska - V zelené komnatěhrad Houska - freska z kaple

Konference Sfinga také není žádná konspirační akce, pouze pro členy nějakého tajemného Řádu a pro zasvěcené. Stačí jen upřímný zájem, trochu aktivity z vlastní strany, vydržet určité nepohodlí z noclehu na gotickém hradu a budete mít hluboký zážitek. A pokud se s něčím, nebo někým záhadným setkáte, klidně se svěřte. Jste mezi svými a nikdo se vám nevysměje.

 

Před 3 hodinami
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama