24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Tip na výlet. Hrady a zámky severních Čech. Mají své neopakovatelné kouzlo

Když už se vydáme za historií na sever Čech, pak je jisté, že se nebudeme nudit. Kromě Děčína a Duchcova se nabízí i řada menších, neméně zážitkových zámků a hradů.

Reklama

Své krásy nabízí návštěvníkům zámecký komplex v Benešově, který se skládá z Horního a Dolního zámku. Oba náležejí k nejpozoruhodnějším svatbám renesanční zámecké architektury v Čechách.

Za prohlídku jistě stojí i děčínský zámek. Vystavěn byl v 16. století na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Ploučnice a Labe. K zámku i do nádherné přilehlé zahrady se návštěvník dostane cestou, která se nazývá Dlouhá jízda. Je to necelých tři sta metrů dlouhá ulice, která vede z centra města lemovaná vysokými zdmi se slepými arkádami.

A pokud se dáte z Děčína směrem na Ústí nad Labem po pravém břehu Labe, pak nemůžete minout jeden z nejmladších zámků v Čechách. Je to zámek Velké Březno. Jeho původně klasicistní podoba byla radikálně změněna nákladnou rekonstrukcí mezi lety 1885 až 1910. Zdejší zámecké interiéry připomínají působení rodiny Chotků. Ovšem nejpoutavější část interiéru tvoří v prvním patře zámku hlavní sál a v přízemí jídelní sál. Zámecký interiér dotváří jedinečný a krajinářsky cenný park s mnoha druhy exotických dřevin.

Perlou severu je zámek Libochovice s překrásnou zámeckou zahradou, založenou koncem 17. století po vzoru versailleských zahrad. Zámek se až do dnešních dní dochoval v téměř neporušené raně barokní podobě podle projektu italského stavitele Antonia della Porty. V zámku jsou zajímavé soubory historického nábytku, gobelínů, ale také skla a porcelánu. Za prohlídku rozhodně stojí i stálá expozice Jana Evangelisty Purkyně, který se zde v roce 1787 narodil.

Při putování severními Čechami jistě nelze opomenout ani zámek Ploskovice, který byl vystavěn jako letní rezidence. Nabízí jedinečné malby Josefa Navrátila, jednoho z nejvýznačnějších malířů českého romantismu. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout i dobový nábytek, sklo, obrazy a porcelán. A jako ve Versailles si můžete i tady připadat v zámecké zahradě. Ostatně tak byla koncipována.

A ještě Casanova. Jeho jméno patří k zámku Duchcov. Původně to byla románská tvrz, ze které přestavbami vznikl renesanční i barokní zámek s klasicistní úpravou fasády z počátku 19. století. Jeho areál zdobí sochy vynikajícího umělce Matiáše Brauna. Hlavní atrakcí zámku je však Casanovská expozice v autentických místnostech, ve kterých žil a psal své proslulé Paměti a také zemřel známý svůdník a milovník žen Giacomo Casanova.

Před 1 hodinou
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama