Tip na výlet: Kde najdete temné Pekelné doly z pohádek nebo kapli Božího hrobu

6.5.2020
Petr Matura
Další fotky

Přímo u silnice ze Svitavy do Velenic najdeme vstup do podzemních prostor Pusté kostely.

Kdysi se v těchto místech nacházel pískovcový lom. Dochovalo se zde 16 původních skalních pilířů podpírajících pískovcový strop. Nedaleko odtud se pak nachází zajímavý reliéf vytesaný do skály. Zpodobňuje ukřižovaného Krista s klečící Pannou Marií a Marií Magdalenou.

Tip na výlet: Johanitská komenda v Českém Dubu v sobě ukrývá prvky mnišství a rytířství. Přeneste se do středověku

Jen o malý kousek opodál můžeme navštívit legendární Pekelné doly, známé také jako Lindavské kostely. Jedná se o poměrně rozsáhlé podzemní prostory u řeky Svitávky. Jejich vznik se datuje do období hraběte Kinského, tedy do 18. století. Celková plocha jeskyní činí 3500 m2. Natáčelo se zde hned několik pohádek, nejznámější z nich je asi S čerty nejsou žerty. O Pekelné doly pečuje motorkářský klub Pekelné doly a pokud je otevřeno, dostane zde návštěvník i občerstvení. Doufejme, že v rámci uvolňování vládních opatření se již během tohoto měsíce dočkáme opětovného otevření.

Tip na výlet: Čertovy hlavy, Blaník, Klácelka, kemp, koupaliště nebo Kafka. Co mají společného? Jeden den v Želízech nestačí

Dobrodružné povahy mohou také nahlédnout do 300 metrů dlouhého podzemního náhonu. Ten přiváděl vodu z řeky Svitávky do místní zrcadlárny. Vstupy vznikly ve druhé polovině 18. století.

Nad obcí Velenice se nachází stejnojmenné pozůstatky hradu, který dle odhadů odborníků vznikl pravděpodobně asi ve 14. století. Dochovaly se zde zbytky zdiva a v pískovci vytesaný sklípek. Z místa je krásný rozhled po okolí.

Samotná obec Velenice se může pochlubit památkovou zónou, která zde byla vyhlášena v roce 1995. Najdeme tu hrázděné a roubené domy z 18. a 19. století a rovněž kostel Nejsvětější Trojice.

Tip na vycházku: Prokopským údolím až do Nových Butovic

Zajímavostí je také Velenický dvoustupňový vodopád v blízkosti obce, zbudovaný v pískovcové skále na bezejmenném potoku s převýšením 9 metrů.

Za zhlédnutí stojí také kaple Božího hrobu, uměle vytesaná do skály. Tu vytesal místní lidový umělec Schille. Uvnitř jeskyně je možné vidět reliéfy Kristova utrpení.

FOTO: Velenice u ČL

Velenice u ČL - Pusté kostelyVelenice u ČL - Kristus – skalní reliéfVelenice u ČL - vstup do chodbyVelenice u ČL - Velenický vodopádVelenice u ČL - podzemní náhon
Další fotky
Velenice u ČL - Velenice – kostelVelenice u ČL - Velenice – domekVelenice u ČL - pozůstatek hradu Velenice

V okolí nalezneme mnoho dalších zajímavostí vytesaných ve skále a pokud se na výlet vydáme právě na tato místa, určitě nebudeme litovat.

 Nepřehlédněte