Tip na výlet: Mělník je srdcem vinařství, českého i bulharského

Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako srdce vinařství. Ovšem, své srdce vinařství má i Bulharsko, a to dokonce stejné jako to české.

Bulharský Melnik je nejmenším bulharským městem, leží 21 km jihovýchodně od města Sandanski poblíž hranic s Řeckem. Mimo vinařství je také mimořádnou architektonickou rezervací s 96 domy prohlášenými za kulturní památku.

Historie Melnika sahá až do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Svůj název nese město od 6. století. V období bulharské říše byl hrad strážním místem křižovatky obchodní cesty ze Soluně do Sofie. Pod nadvládou Osmanské říše, pod kterou bylo město od roku 1395, ztratilo svůj obchodní význam, ovšem v 17. století je popisováno jako město s jednopatrovými a dvoupatrovými domy. V roce 1916 zde bylo odhadováno 10 000 obyvatel, ovšem dnes je město se svými necelými 200 obyvateli nejmenším městem v Bulharsku a status města si drží už jen z historických důvodů.

Pamatujete na seriál Horákovi? Do světa celebrit vystřelil několik začínajících herců

Když Melnik, tak vinařství

Bulharský Melnik je proslulý svou vinohradnickou tradicí, která sahá až do roku 1346. Z hroznů zdejší révy se připravují robustní, temně zbarvená červená vína. Město má však i množství architektonických památek, a také proto je častým cílem tamních i zahraničních turistů. Jeden z největších vinných sklepů se nachází v Kordopulovském domě, který je pojmenován po obchodníkovi Manolu Kordopulovi, kteérmu kdysi patřil. Významnou památkou je také například Byzantský dům. Ten byl postavený pravděpodobně ve 12. nebo 13. století a je tak jednou z nejstarších staveb na Balkáně vůbec.

Další pamětihodností je Pašovský dům z roku 1815, ve kterém je umístěno historické muzeum a tzv. Pašův dům, postavený Ibrahimem bejem, jedním z nejbohatších bejů na Balkáně. Město oplývá též řadou starých kostelů, jako například kostel sv. Mikuláše ze 13. století, kostel sv. Petra a Pavla z roku 1840 nebo kostel sv. Mikuláše Divotvorce z roku 1756.

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama