20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Tip na výlet: Milešovka, pohled z hromové hory vás nadchne

Další fotky

Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít ve Velemíně. Ať už přijedete odkudkoliv. Pohled na České středohoří je odtud nádherný, a do Milešova to není vůbec daleko. Slabá půlhodinka chůze. Rozhodně byste neměli vynechat kostel sv. Antonína Paduánského, který konečně prochází rozsáhlou úpravou. Už bylo na čase a byla to ostuda. Hřbitůvek je zarostlý, neošetřovaný, s polorozpadlými náhrobky. Jak jinak. Je to důsledek toho, co předcházelo druhé světové válce a toho, co přišlo po ní.

Reklama

Jistě se ptáte, co má tento kostel společného s Milešovkou? Přímo s touto horou rozhodně nic. Je ale zajímavý něčím úplně jiným. Je v něm pohřben Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic, majitel panství Milešov. Tento generál císařské armády, svými velitelskými schopnostmi, podstatnou měrou přispěl k záchraně Vídně před Turky, v roce 1683. Jeho význam je dostatečně prokázán tím, že sem každoročně v září přijíždí rakouský velvyslanec, a klade květiny k jeho náhrobku.

Nejkrásnější středočeské výhledy. Znáte je všechny?

Pokud jste se dostatečně posilnili, můžete zahájit výstup na kótu s nadmořskou výškou 837 metrů. Některé mapy uvádějí o trochu jiná čísla, ale to není podstatné. Nejdříve projdete okolo domu s krásnými slunečními hodinami z 18. století, a minete zámek s domovem důchodců. Lidé nezvyklí na podobné stoupání se sice zadýchají, ale budou odměněni nádhernými výhledy do kraje, z ochozu zdejší meteorologické stanice. Pokud budete mít štěstí na dobré počasí a čistý vzduch, můžete spatřit opravdu pořádný kus Čech. Pokud nebudete mít štěstí a zastihne vás zde bouřka, pochopíte, proč se o Milešovce říká, že je to hromová hora. Její vrchol je totiž ve výšce, ve které se obyčejně bouřkové mraky vyskytují.

FOTO: Milešovka

Milešovka - Pod MilešovkouMilešovka - Sluneční hodiny v MilešověMilešovka - Pohled jihozápadní směrMilešovka - Pohled z MilešovkyMilešovka - stanice na Milešovce
Další fotky
Milešovka - na místním hřbitůvkuMilešovka - kostel sv. Ant.PaduánskéhoMilešovka - Hrad OparnoMilešovka - schody do kostela sv. Antonína Paduánského

Po odpočinku se můžete vydat na zpáteční cestu. Třeba po stejné trase, jak je libo. Neměli byste ale končit tam, kde jste začali. Doporučuji pokračovat dál, po zelené nebo modré turistické trase, a prohlédnout si zříceniny hradu Oparno pod Lovoší. Odolní jedinci si pak mohou troufnout vystoupit na Lovoš. Je o čtvrt kilometru nižší než Milešovka, takže to bude procházka růžovým sadem. Ti méně odolní mohou pěšky na nádraží do Lovosic a ti, kteří už budou před kolapsem, mohou zůstat na vlakové stanici Oparno a doufat, že někdy něco přijede. V každém případě pro rozhýbání a pro likvidaci podkožního tuku je to výšlap naprosto ideální.

 

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama