6℃
Dnes je 12. listopad , svátek má Benedikt

Tip na výlet: Navštivte tajemné poutní místo Cvilín u Krnova. Jsou zde obrazy, které mají léčivou moc

Na jihovýchodním okraji města Krnov – na tzv. předním cvilínském kopci, ve výšce 439 m.n.m, se nachází význačné poutní místo Slezska, poutní chrám Panny Marie Sedmibolestné. Nejstarší zmínka o Cvilíně pochází již ze 13. století. V té době zde byl uctíván mariánský obraz na dřevěném sloupu. Bohužel s nástupem rodu Hohenzollerů došlo zřejmě ke zničení obrazu a poluterštění města.

Až v 17. století získali vládu nad městem Lichtenštejnové a v roce 1635 zde umístili veliký dřevěný kříž. Dřevěný kostelík však na kopci vznikl až v roce 1684 z podnětu krnovského kvardiána minoritů P. Kornelia Ottweilera. Svatyně byla zasvěcena Svatému kříži a Bolestné Panně Marii. Každou noc prý totiž Kornelius nad Cvilínem viděl vycházet hvězdu, která zářila více než ostatní. Tento jev pozorovali též další lidé. Nedlouho poté vznikl i dodnes uctívaný obraz Sedmibolestné Panny Marie, který je dnes umístěn na zadní straně oltáře.

Když krnovský malíř a radní Heinrich Teuber dostal zakázku namalovat obraz, prožíval zrovna velmi těžké období, jelikož mu umírala těžce nemocná dcera Barbora. Z tohoto důvodu na obraze Maria stojí se sepjatýma rukama a s uslzenýma očima vzhlíží k nebi v úpěnlivé modlitbě. Jeho dcera se během malování obrazu zázračně uzdravila. Proto, když malíř zhruba po deseti letech dostal další zakázku k tvorbě obrazu Sedmibolestné Panny Marie, z vděčnosti za uzdravení dcery tentokrát bohorodičku namaloval v jiné póze. Matka pohlíží na své děti a její ruce jsou připraveny k objetí. Tento obraz zdobí hlavní stranu oltáře a díky poloze chrámu tak hledí na město, kdežto na zadním oltáři v gestu smíření vysílá prosby do nebe.

Čakovice mají svůj skvost. Je jím monumentální kostel ze 14. století. Čím je tak jedinečný?

Jelikož kostel přitahoval velké množství poutníků, byl vedle něj v letech 1722 – 1727 vybudován ještě větší kamenný kostel. Výstavby poutního chrámu se zhostili otec a syn Gansovi a nádhernou fresku zhotovil brněnský malíř František Eckstein.

Tip na výlet: Svatý Hostýn láká poutníky z celé Evropy. Malebné pohoří ukrývá i řadu studánek s vodou, kterou můžete bez obav pít

V roce 1786, za vlády Josefa II., hrozilo kostelu zrušení, a tak místní radní svatyni vykoupili za 406 zlatých a kostel zachránili. Roku 1865 pak vypukl požár, který zničil obě věže a šindelovou střechu. Díky úsilí místního faráře byl však kostel během dvou let opraven a vzniklo i schodiště vedoucí k chrámu. Můžeme jej obdivovat dodnes a cestou napočítáme více než 200 schodů.

FOTO: Poutní místo Cvilín

Poutní místo Cvilín - Cvilín 2Poutní místo Cvilín - Cvilín 3Poutní místo Cvilín - Cvilín 4Poutní místo Cvilín - Cvilín 5Poutní místo Cvilín - Cvilín 6
Další fotky
Poutní místo Cvilín - Cvilín 7

Zmiňované obrazy prý mají léčivou moc, místo neustále přitahuje mnoho věřících i turistů a konají se zde náboženské pouti. Každopádně tu lze pocítit velice pozitivní energie, ať už jsme věřící – či nikoli. Poutní místo samo o sobě určitě stojí za návštěvu. V okolí navíc nalezneme křížovou cestu, několik kaplí a také rozhlednu vybudovanou na počátku 20. století Moravsko-slezským sudetským horským spolkem, která byla veřejnosti otevřena již v roce 1903.

 

Před 9 minutami
Radnice Prahy 2 minulý týden otevřela nové multifunkční hřiště u základní školy Na Smetance. Náklady...
Před 40 minutami
Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda...
Před 50 minutami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 50 minutami
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Před 2 hodinami
Středověcí Mongolové se živili především jako pastevci, kteří museli často kočovat. Spíše než pospolitým národem...
Dnes, 08:00
Prehistorická dieta, která zaručeně funguje, to je dělená strava. Mnoho lidí si z ní udělalo doslova...
Včera, 17:30
Oranžová obluda neoddělitelně patří ke koloritu Halloweenu, Samhainu, vlastně i Svátku všech svatých. Stala se...
Včera, 14:00
Nebezpečná virová infekce dokáže pořádně potrápit. Řeč je o rotavirech, které nejčastěji útočí na ty...
Včera, 11:30
Kdo jsou a odkud vlastně pocházejí tito dnes tolik oblíbení, přítulní domácí mazlíčci?
Včera, 10:00
První světová válka skončila roku 1918, a to 11. 11. v 11 hodin. Jednoduché datum, které...
Reklama