35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Tip na výlet: Nechte se okouzlit vzácnými výjevy na freskách na hradu Houska. Letos se dokonce dočkají renovace

Další fotky

Kaple na hradu Houska je opředena nejedním tajemstvím. Tím nejznámějším je předpokládaná brána do pekel. Kaple je bezpečnostní opatření, které pekelným mocnostem brání ve vstupu do našeho světa. Moderní konspirační teorie v ní vidí vstup do Agarthy, časoprostorový tunel, podzemní chodbu na hrad Bezděz, sklepení s utajenými nacistickými poklady či archivy jednotek SS, které zde měly kdysi štáb. My si nyní povíme o tom, co v kapli můžeme vidět, nikoliv to, co zde cítíme.

Reklama

Gotické fresky, které pocházejí z první třetiny 14. století, byly v kapli objeveny v roce 1928, a ještě téhož roku je restaurovali akademičtí malíři, bratři Boháčové z Volyně. Titíž malíři restaurovali nástěnné malby v táborské radnici, v Rakovníku, i ve Volyni. Je zajímavé, že o jejich práci v housecké kapli, se nezachovala žádná odborná zpráva, a to ani v literatuře pro specialisty tohoto oboru. Ani tento příspěvek nebude odbornou studií. Horní pás fresek je na podrobné studium příliš vysoko a při běžné prohlídce je nedostupný. Musíme se spokojit jen se spodní částí, řekněme do výšky tří metrů.

Uprostřed Karlova náměstí stávala ještě před 250 lety kaple. Víme o ní málo. Jaká tajemství ukrývá?

Ve spodní části je několik výjevů, které nás určitě zaujmou. V severní stěně je vysoká postava sv. Kryštofa, který přenáší Boží dítě na rameni. Na téže stěně najdeme obraz sv. Michaela, vážícího lidské duše. Je to nejvzácnější výjev vůbec, protože se vyskytuje jen velice zřídka. Podobný motiv, kdy má archanděl v levé ruce váhy a v pravé ruce meč, nalezneme ještě v Čečejovcích, na východním Slovensku. Tentýž archanděl na protější stěně vráží kopí do dračí tlamy.

Velmi zvláštní výjevem, který v Bibli nenajdeme, je freska nad vstupem na točité schodiště. Je to zřejmě alegorie boje dobra nad zlem. Levoruká, světlovlasá kentauřice, je opravdu něco velmi zvláštního. Vyskytly se i teorie o tom, že je to dílo švédských vojáků z doby třicetileté války, kteří tímto způsobem chtěli zhanobit katolickou kapli.

FOTO: Kaple na hradu Houska

Kaple na hradu Houska - Anděl váží dušeKaple na hradu Houska - vlevo od oltářeKaple na hradu Houska - Kaple na hradu HouskaKaple na hradu Houska - oltář v kapliKaple na hradu Houska - sv. Kryštof
Další fotky
Kaple na hradu Houska - Michael zabíjí drakaKaple na hradu Houska - Kentauřice v kapli

Každoroční setkání milovníků záhad s názvem Sfinga, vám nabízí možnost zažít renesančně přestavěný raně gotický hrad přes noc. S výjimkou soukromých místností majitele hradu a s výjimkou kaple, kvůli vlhkosti, lze přenocovat všude. Pokud si přivstanete a zajdete do kaple, která zůstává odemčena, je to jedinečný zážitek. Sluneční paprsky, dopadající na stěny s freskami v naprostém tichu stojí za to vidět.

 

Před 15 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama