6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Tip na výlet: Objevte tajemné místo Kounovské kamenné řady

Další fotky

Jaro klepe na dveře. Sice tiše a nesměle, ale vnímavý člověk to zaslechne. Sníh pomalu mizí a člověk přírodní začne být netrpělivý. Sleduje kalendář a začne prohrabávat šuplík s turistickými mapami. Kompas je připraven, boty nakonzervovány, popruhy u batohu opraveny. Hrady a zámky jsou ještě uzavřeny. Kam tedy vyrazit? Pokud nejste líní, je to docela snadné. Vláček vás sice nedopraví až na místo, ale to vám přece nemůže vadit.

Reklama

Vystoupíte na malém lesním nádraží Mutějovice. Leží na trati Rakovník–Louny, na rozhraní krajů Středočeského a Ústeckého. Hned u nádraží vás jistě zaujme první z cedulí naučné stezky. Půjdete po žluté trase, naučná stezka ji kopíruje. Několik stovek metrů dosti strmého stoupání lesem vás jistě neodradí. Pak stoupání skončí. Vyjdete z lesa a ocitnete se na jakési náhorní plošině, stolové hoře, tři kilometry dlouhé a necelý kilometr široké. Rovná jako stůl, koneckonců to uvádí i mapa. Co je vlastně cílem vaší cesty? Vydržte, ještě půjdete asi kilometr mezi poli, než vstoupíte do lesa. Zpomalíte krok a začnete se rozhlížet. Pokud jste se již předem informovali, asi budete zklamáni.

 

Kounovské kamenné řady, ideální cíl podzimního výletu

Žádný bretaňský Karnak zde nenajdete. Naleznete 14 kamenných řad, orientovaných severojižním směrem. Kameny nejsou vztyčené, jak tomu bylo zřejmě v dávné minulosti. Jsou to křemence, některé nažloutlé, některé načervenalé. Ty menší se ukrývají v mechu a trávě, ale jsou zde i takové, které rozhodně nepřehlédnete. Les je smíšený, proto je právě nyní ideální doba na výlet, když ještě není nové listí.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

O Kounovských kamenných řadách toho byla napsána spousta. Nemá smysl to zde vše opakovat. Co však smysl má, je upozornit na zjevné omyly, které se tvrdošíjně opakují, protože autoři zřejmě opisují jeden od druhého. Řady byly prý koňským závodištěm. Souhlasím, pokud cílem vítěze bylo zabít se pádem ze stometrového příkrého srázu. Byla to políčka a řady oddělovaly majitele pozemků. Nevím, jak se srovnává se znalostmi dobrého hospodáře mít políčko tři kilometry od vesnice, na kopci a ještě si ten proužek hlíny ohraničit metrákovými kameny. Ale dost jízlivosti.

FOTO: kounov

kounov - naučná stezkakounov - řady v představách malířekounov - nádraží Mutějovicekounov - kamenné řadykounov - Pegas
Další fotky
kounov - Pegas zblízkakounov - kaple sv. Vojtěcha, Kounovkounov - expozice v Kounověkounov - Mapa kamenných řad

Archeologové dosud neurčili přesné stáří, a tak je tato otázka stále otevřena. A nyní něco pro milovníky záhad. Na řadách lze nalézt velký kámen, který byl pojmenován názvem Pegas. Prý podle rýh, které připomínají tvar tohoto souhvězdí na obloze. Nevím, odkud se to vzalo, ale rozhodně to Pegas není. Je to souhvězdí Herkules. Herkules je souhvězdí, ke kterému působením precese jednou za čas míří zemská osa. Kdypak to bylo naposledy? Před deseti tisíci lety. Pokud je to tak, pak naši Keltové a my jsme téměř současníci v porovnání s tímto stářím. Pravěké obětiště, kultovní místo. Pustá náhorní plošina bez porostu, otevřená do kraje, hvězdy na obloze a hořící ohně. Docela hezká představa, že? To už nechám na vaší fantazii. Žlutá trasa nás později zavede ke kapli svatého Vojtěcha a odtud do Kounova. Zde v místním muzeu nalezneme odpovědi na mnoho otázek. Pokud si tedy chcete pořádně protáhnout tělo po zimním lenošení, tento celodenní výlet vám to zaručeně umožní.

Před 14 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama