Tip na výlet: Přírodní park Záhlinické rybníky. Zážitkové místo nedaleko Kroměříže

Vodní plochy obrostlé rákosím, lehký mlžný závoj nad hladinou, probouzející se příroda, vodní ptáci – to je uklidňující atmosféra, kterou v přírodním parku Záhlinické rybníky zcela jistě zažijete.

Záhlinice jsou malá nenápadná obec, která je dnes součástí města Hulína. V 19. století byly Záhlinice plné novátorství, například zde v roce 1857 došlo k prvním zcelení polních pozemků na Moravě. Vesnice měla parní mlátičku, žací stroj, vlastní cihelnu, byl zde postaven pivovar a sladovna. Dokonce odtud pochází kámen uložený v základech pražského Národního divadla. Má pořadové číslo 12 a nese nápis Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě.

Na rozdíl od základních kamenů přivezených ze symbolických míst, tento kámen je spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic, a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka. Odkaz tohoto vlastence uchovává Muzeum Františka Skopalíka v centru obce.

Tip na výlet: Co kilometr potoka, to jeden mlýn. Kousek za Prahou

Krajina kolem Záhlinic je charakteristická lukami, poli, lužními lesy a rozsáhlými rybníky. Tato krajina je základem pro jedinečnou a celoevropsky uznávanou soustavu přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků. Ornitologové zde napočítali neuvěřitelných až tři sta druhů. Při trošce štěstí je uvidíte, může to být kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý a řada dalších.

Záhlinické rybníky mají celkovou rozlohu skoro dvě stě padesát hektarů, jsou napájeny především říčkami Rusavou a Mojenou.  Jejich historie sahá do 14. století. Později, ve století šestnáctém, je rozšířil olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky. Jan Skála byl vzdělaným mužem, pro rybnikaření měl talent a je autorem vůbec první učebnice rybníkářství v českých zemích. Rybníky v Záhlinicích byly v 18. století vysušeny a přeměněny na pastviny, ale v druhé polovině minulého, tedy dvacátého století, byly znovu obnoveny.

Na rybníky po překročení říčky Rusavy navazuje luční les zvaný Zámeček, přes který prochází naučná stezka stejného jména. Čtyři kilometry dlouhá trasa naučné stezky má třináct zastavení s informačními tabulemi a končí na okraji lesa v Kroměříži v lokalitě Dolní Zahrady.

Tip na výlet: V trnavské městské věži bijí hodiny už dvě stě devadesát let

Do Záhlinic se dostanete snadno vlakem, leží na trati z Přerova do Břeclavi. Od železniční zastávky projdete západním směrem obcí k rybníkům. Mezi rybníky vede zpevněná silnička, trasa není značená, ale je celkem jednoznačná, jen je potřebné Doubravický rybník obcházet zleva. Za Doubravickým rybníkem překročíte po lávce říčku Rusavu, a již máte v nohou první tři kilometry cesty. Kdo chce pokračovat dál, vejde do lužního lesa na čtyřkilometrovou naučnou stezku Zámeček. Od konce lužního lesa a naučné stezky je to na nádraží v Kroměříži ještě zhruba jeden a půl kilometru.

Celkem ujdete ze Záhlinic do Kroměříže kolem devíti kilometrů po zcela rovinatém terénu. Celá trasa je vedena po zpevněných komunikacích, takže je možné ji absolvovat s dětským kočárkem.

pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Reklama