Tip na výlet: Prohlédněte si oblíbené sídlo habsburských panovníků, kde pobýval i světec

16.10.2019
Petr Matura
Další fotky

Z významných osobností hostil například známého astronoma Tychona de Brahe. Zámek si velice oblíbil také císař Rudolf II. a dokonce jej vybavil jako své mimopražské sídlo.

Kouzelná noc plná hudby a historických fotografií. Jak vypadal Brandýs za první republiky?

Za třicetileté války na zámku často pobýval také císař Ferdinand III., který se zasloužil o záchranu staroboleslavského Paladia země České. Za lovem sem přijížděl rovněž císař Karel VI.

Zajímavostí je skutečnost, že císařovna Marie Terezie se na zdejším zámku seznámila se svým budoucím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským a odsud i vyjížděl do Prahy ke královské korunovaci.

Brandýský zámek představil život za císaře Rudolfa II. i dobová řemesla

V období napoleonských válek sloužil zámek jako hlavní stan Františku I. Zde také přijal v roce 1813 cara Alexandra I. a pruského krále Fridricha Viléma III. k jednání před vítěznou Bitvou národů u Lipska.

Posledním vznešeným majitelem brandýského zámku byl do roku 1918 Karel I. rakouský, který zde pobýval od svého mládí. Karla I. papež Jan Pavel II. v roce 2004 prohlásil za blahoslaveného, takže se vlastně zámek může pochlubit i tím, že zde pobýval světec.

Zámek Králův Dvůr se vrací do doby Rudolfa II.

V roce 1918 byl zámek vyvlastněn Československým státem jako majetek habsburské dynastie. Nepomohl ani protest Karla I., že zámek odkoupil jako soukromý majetek. Poté zámek sloužil jako kancelářská a dílenská budova Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a nacházely se zde také soukromé byty. Teprve v roce 1995 jej město Brandýs nad Labem převzalo od státu a zámek postupně získává zpět svůj původní lesk.

Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

Na zámku dodnes nalezneme všechny stavební styly od gotiky až po baroko. Za renesanční přestavby získal například svoji krásnou sgrafitovou výzdobu. Pro návštěvníky je zámek otevřen celoročně, v zimních měsících však pouze o víkendech. Na zámku myslí i na nejmenší a pro děti mohou školy objednat speciální prohlídky. Velmi dobrá dopravní dostupnost je i veřejnou dopravou z Prahy a Mělníka.

V Brandýse se konala audience u císaře Karla I.

Zámek pořádá množství zajímavých akcí. Snad nejznámější z nich, Audience u císaře Karla I., je jednou z nejvýznamnějších historicko-vojenských akcí v ČR. Pořádá se každoročně v závěru dubna a počátkem května.

FOTO: Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem - Brandýs nad LabemBrandýs nad Labem - Zámek Brandýs n. L. 2.Brandýs nad Labem - Brandýs n.L.Brandýs nad Labem - Brandýs n.L.Brandýs nad Labem - Tip na výlet: Prohlédněte si oblíbené sídlo habsburských panovníků, kde pobýval i světec
Další fotky
Brandýs nad Labem - Brandýs n.L. 4.Brandýs nad Labem - Brandýs n.L.Brandýs nad Labem - Brandýs n.L. 4.

Pokud se rozhodneme pro prohlídku tohoto jedinečného zámku, můžeme ji spojit s návštěvou nedaleké Staré Boleslavi, která je taktéž významným místem našich dějin.Nepřehlédněte