21℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Tip na výlet: Putování do jednoho z nejkrásnějších koutů na Kralupsku, do údolí Rusavky a k rotundě Holubice

Další fotky

Zkušený turista už ví, že přišla jeho chvíle. Sníh zmizel a pole jsou většinou ještě pustá, takže není nutné se držet pouze značených tras. Dnes se projdeme po lokalitách na sever od Prahy. Jenom kousek, nebojte se. Pokud si opravdu nevěříte, můžete použít autobus. Ale já nechci nikoho podceňovat. Koneckonců, dvacet kilometrů není žádná vzdálenost, ani pro pěší. Podíváme se dnes na dvě velice zajímavá místa. Tím prvním je románská rotunda v Holubicích, tím druhým hradiště Rusavky, nedaleko Kralup nad Vltavou.

Reklama

Rotunda v Holubicích patří mezi nejkrásnější památky románského slohu, i když byla vystavěna v období vrcholné gotiky. Založena byla v době Přemysla Otakara I. někdy ve dvacátých letech 13. století. Obyčejně se udává rok 1224. Gotická, hranolovitá věž byla k oběma apsidám připojena až o sto let později. Ve věži byly zavěšeny dva zvony, které ulil ve své dílně na Pražském hradě, v roce 1666, císařský zvonař Mikuláš Löw.

Tip na výlet: Objevte tajemné místo Kounovské kamenné řady

Holubická rotunda byla farním kostelem, v letech 1352 – 1620. Je velmi cenná historicky i architektonicky, poněvadž se zachovala v původním výrazném slohu. Při odstraňování starého oltáře zde byly nalezeny památky, které jsou nyní součástí sbírek Národního muzea. Například pečeť z bílého vosku, nepotvrzeného pražského biskupa a přívržence Přemysla Otakara I. Pelhřima, a dále skříňka s relikviemi.

Tip na výlet: Panská skála. Pozoruhodný přírodní útvar láká turisty i filmaře

Další cíl našeho výletu leží asi dva kilometry severněji od rotundy. Turistický instinkt nás zavede do jednoho z nejkrásnějších koutů na Kralupsku, do údolí Rusavky, tekoucí z Holubic do Zákolanského potoka. Název mohl vzniknout podle zbarvení obnažených skal na vrcholu návrší, které se nad údolím vypíná a do dálky svítí svou červení. Také podzimní zabarvení rostlin je rusé. Ale možná i od rusalek, které zde za teplých letních nocí tančí a vzpomínají na prabáby z masa a kostí, přinášející zápalné oběti svým bohům.

Lidé toto krásné místo obývali již od eneolitu; nálezy kultury nálevkovitých pohárů a šňůrové keramiky, únětické kultury i kultury knovízské. Asi v 6. století př. n. l. zde bylo vybudováno rozsáhlé sídlo. Několik pásů hradeb ukazuje na mohutné opevnění. Na historické mapě je dobře vidět pravoúhlá část opevnění na jihovýchodě.

FOTO: Rotunda Holubice

Rotunda Holubice - Rotunda Holubice 1Rotunda Holubice - Rotunda HolubiceRotunda Holubice - RusavkyRotunda Holubice - Orientace apsidy rotundyRotunda Holubice - Jaro definitivně přišlo
Další fotky
Rotunda Holubice - Rusavky 3Rotunda Holubice - Rusavky 1

Vlastní plochu akropole vymezovala kamenná hradba šířky 3 metrů. Celá plocha byla rozdělena 60 metrů dlouhým příkopem, 6 m širokým a 3 m hlubokým, s dřevěnou palisádou. Byla odkryta hliněná podlaha domu o rozměrech 6 x 12 metrů, zbytky čtyř zahloubených obydlí, odpadní jámy i jiné objekty, např. dvě hromady oblázků těsně u hradby, snad zbytek připravené munice, nacházejí se i na Lutovníku, a dvě zvláštní, kameny vydlážděné plošiny (snad kultovní). Pohřebiště se zde nenašlo, pohřbívalo se snad v Lutovníku, o čemž napovídá jméno?

Kromě tisíců úlomků keramiky s geometrickými obrazci halštatského období byla nalezena unikátní a v Čechách nejstarší keramika, točená na hrnčířském kruhu. Vzácným nálezem je také skytská šipka a část náhrdelníku z červených mořských korálů. Pokud se potom budete cítit vyčerpáni, vláček z kralupského nádraží, necelou hodinu chůze odtud, vás zaveze kamkoliv. Přeji krásný výlet.

Včera, 17:30
Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností....
Včera, 16:00
Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna,...
Včera, 14:00
Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás,...
Včera, 11:30
Počtvrté nahlížím do abecedně řazeného Malého domácího lexikonu z roku 1980. I dnes vybírám namátkou několik...
Včera, 10:00
Tento zásadní dokument vydal císař 13. října 1781 a vedle dosud jediného možného vyznání ve své zemi,...
Včera, 08:00
Není snad televizního diváka, který alespoň koutkem oka někdy nezaregistroval detektivní seriál Columbo. Sympatická postava...
12.10.2019
Po ukončení první křížové výpravy 30. června 1420 se většina husitských vojsk z Prahy vrátila...
12.10.2019
Planeta je plná všemožných roztodivných zvířat a živočichů, od mikroskopických "housenek" až po africké šelmy....
12.10.2019
Francouzský malíř a vědec Louis Daguerre ve třicátých letech 19. století vyvinul první prakticky použitelnou...
12.10.2019
V roce 1810 se korunní princ Ludvík I. Bavorský  (1786 - 1868) ženil s Terezou Sasko-Hildeburgskou a ze...
Reklama