Tip na výlet: Říká se, že Klatovy jsou branou Šumavy. A je to pravda

20.10.2019
Táňa Pikartová

Klatovy jako centrum poetického Pošumaví určitě stojí za obdiv. Už v 19. století  to poznali první turisté, kteří mu věnovali řadu krásných lyrických vyznání. Ovšem ani dnešní návštěvníci samozřejmě nemusejí být jen tvrdými realisty své doby a do veršů a lyriky se mohou také pustit.

Město k tomu skutečně vybízí na každém kroku. A pokud vás nějaké příměry napadnou třeba na ochozu Černé věže, která mu vévodí, pak staré kroniky o inspiraci určitě nelžou. Právě Černá věž tvoří ráz města, vévodí mu a je prý jednou z nejhezčích v Čechách  Stavěli ji kolem roku 1550. Rozhled je odtud impozantní, šumavské kopce jsou odtud jako na dlani.

Tip na výlet: Vydejte se po stopách zlatokopů Posázavským pacifikem

Dobrodružství na své klatovské výpravě do minulosti zažívá malý i velký turista také v klatovském muzeu. Budova sama je skvostem, je postavena ve stylu secese a nabízí historii vývoje regionu, stejně tak jako muzea. A zatímco se dospělí poučí o archeologii a se zalíbením se zadívají na nádherné a jedinečné kusy skla, pak děti určitě zaujmou hračky, se kterými si hrály děti před dávnými lety.

Výpravou do historie je i návštěva barokní lékárny U Bílého jednorožce na náměstí. Dává obraz apatykářské práce, jejíž historie sahá až do 16. století. Její běžný provoz tu skončil v roce 1966, pak se jí ujali pracovníci muzea, aby ji uchovali pro budoucnost jako jedinečnou kulturní, historickou a farmaceutickou památku.

Český inženýr spojil Šumavu s Vídní vodní cestou a jeho dílo obdivujeme dodnes. Jak to fungovalo

A když už si při svém výletě na Šumavu vstřebáte všechno, co Klatovy nabízejí, pak vám poetická cesta lesy do šumavských rekreačních středisek bude připadat jako příjemné pokračování. Železná Ruda, Špičák, Černé i Čertovo jezero, Hojsova stráž, všude vás obejme hebká náruč nádherné šťavnaté přírody.

 



Nepřehlédněte