11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Tip na výlet: Sázavský klášter a obraz, který otevírá oči

Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr cesty. Vypravíme se vlakem na Benešov, ale vystoupíme již v Čerčanech. Počkáme si na dva vagónky, které nás povezou krásným údolím řeky Sázavy. Cesta netrvá dlouho, protože náš cíl leží jenom 25 km daleko. Vystoupíme v malém městečku, se stejným názvem jako řeka, která jím protéká.

Reklama

Naším cílem je čtvrtý nejstarší klášter v českých zemích. Byl založen knížetem Oldřichem, pražským biskupem Šebířem a poustevníkem Prokopem již v roce 1032. Nebyli bychom v Čechách, aby se nám do legendy nějak nedostal i opojný mok. Kníže Oldřich ve zdejších lesích lovil, a když v poustevně požádal o vodu, zjistil, že se změnila ve víno. Poustevník Prokop se tedy po zásluze stal prvním opatem toho kláštera. Zemřel v roce 1053, ale svatořečen byl již velmi brzy.  Necelé půlstoletí po své smrti. V tomto benediktinském klášteře se praktikovala slovanská liturgie až do roku 1096, a klášter tehdy udržoval významné kontakty s kláštery podobného zaměření, například na Kyjevské Rusi.

 

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

 

Opusťme nyní historická data a fakta. Ta si můžeme vyhledat v učebnicích. Významná místa se stávají ještě významnějšími hlavně díky legendám, které je obestírají. S tím se historici zkrátka musí smířit. Nemyslím teď na Čertovu brázdu, která se od Sázavy táhne na sever až k Chotouni, což je Prokopovo rodiště. Vyoral ji sice ďábel, který byl poustevníkem Prokopem zapřáhnut do pluhu, ale to je téma na jiný a dlouhý článek.

 

FOTO: Sázavský klášter

Sázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - interiér Sázavského klášteraSázavský klášter - obraz sv. Prokopa
Další fotky
Sázavský klášter - sv. Prokop

 

Sázavský klášter má zajímavou kuriozitu. Věřící mi nyní jistě odpustí, že jsem jako správný neznaboh použil tohoto výrazu. Tou kuriozitou je obraz svatého Prokopa v nadživotní velkosti, který byl namalován neznámým malířem, někdy kolem roku 1600. Zachycuje již zemřelého světce, tudíž má na obrazu zavřené oči. Od té doby se u tohoto obrazu dějí zázraky. Svatý Prokop na obrazu občas oči otevírá, ba co více, mění se mu i výraz tváře. V průběhu čtyř století byl tento fenomén zaznamenán mnoha svědky, ale oficiální věda k tomu zatím mlčí. Zřejmě se nechce dostat do sporů s vírou, protože tam by se nejspíš ocitla na tenkém ledě. Poslední záznam je velmi mladého data. Bylo to v roce 2006. Není to však to jediné, co by vás mohlo zaujmout. Celý klášter, jak zevnitř, tak zvenku a ovšem i celé okolí rozhodně stojí za shlédnutí. A i kdyby na vás svatý Prokop ani čtvrtého července z obrazu nemrkl, bude to pro vás velmi zajímavý výlet.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama