Tip na výlet: Sosnová u České Lípy má také svůj Faustův dům

Další fotky

Alchymie je pro nás neodmyslitelně spjata s Prahou a dobou Rudolfa druhého. Úzké uličky, kamenitá dlažba, domy se zajímavými vývěsními štíty a postavičky spořádaných obyvatel, kteří chodí v noci po ulicích s lucernou. Film Císařův pekař, kterým jsme každoročně oblažováni na konci roku, nás v tomto povědomí o alchymistech ještě utvrzuje. Alchymista s křivulemi a baňkami na malém městě nebo dokonce na vsi? Tam jsme ochotni ještě připustit babku kořenářku, ale nikoliv již vědce, který hledá zlato nebo kámen mudrců.

Sosnová u České Lípy má také svůj Faustův dům. Vůbec celá krajina je zvláštní. Pokud pojedete autem, pro navození té správné atmosféry doporučuji silnici mezi Liběchovem a Dubou. Těch dvacet kilometrů opravdu stojí za to. Opustíte Mělník a najednou se ocitnete v jakémsi jiném světě. Krajina úzkých údolí, strmých svahů a skalisek. Hrázděné domky, strmé střechy, a úzká okna. Ano, jsme v Sudetech, zde vedla kdysi protektorátní hranice. Ovšem ještě o mnoho staletí dříve byl tento prostor osídlován přistěhovalci, ve velké míře Němci. Do nehostinné krajiny se od úrodných polí dolního Labe a Vltavy nikomu moc nechtělo.

Pokud jste někdy byli na Bezdězu, jistě jste se divili nekonečným lesům, táhnoucím se k severu. Ve středověku byla tato krajina ještě daleko pustější, a posádka hradu, která musela dbát na bezpečnost kupeckých stezek, měla opravdu náročnou práci.

Tip na výlet: Tajemné sídlo alchymistů Budyně nad Ohří

Kamenný dům nalezneme na okraji obce. Není v soukromých rukách, ale v obecních. Klíče nalezete na obecním úřadě, a pokud projevíte upřímný zájem, bude vám umožněna prohlídka. Záleží však jen na vás, co od této prohlídky očekáváte.

Dům je skutečně pustý a smutný. Tak pustý, jak jenom může dům být. Prach, ticho, a pavučiny v oknech. Pokud milujete genia loci a nečekáte elektřinu a vytápění, jistě si prohlídku užijete.

Na pískovcových skalách jsou dodnes stopy nástrojů. Lze si jenom představovat tu nesmírnou námahu a pracnost, i když pískovec není žula. Nedaleká Česká Lípa utrpěla dva zničující požáry, poslední v roce 1820, a od té doby se měšťané rozhodli, domy budou výhradně z kamene. Kámen se těžil všude, tedy jistě i zde.

Tip na výlet: Navštivte Kravaře, zámek slavného a úspěšného alchymisty Sendivoje

Místnosti vytesané do skály měly nespornou výhodu. Poskytovaly svému obyvateli maximální možnou ochranu a pocit bezpečí. Ochranu před zvědavými zraky sousedů. Místnosti, kam nikdo nepovolaný neviděl. Jsou domy a místa, která k lidem hovoří. Mnozí z vás jistě víte, o čem hovořím.

V tomto domě na vás padne opravdu tíseň. Cítíte na sobě pohled cizích očí. Nevíte odkud, ale ten pocit je velmi intenzívní. Kdysi se tam cosi odehrávalo, prastaré knihy ukrývají mnohá tajemství. Koncentrovala se tady energie a ta zůstala dodnes.  Možná i s jejím původcem, kterému se stále nechce odejít. Vždyť tam tolik pracoval. Dohlíží na to, jak se návštěvníci chovají a vy mu jistě nedáte důvod, aby se na vás zlobil.

FOTO: Kamenný dům

Kamenný dům - Průčelí domuKamenný dům - zbytky schodištěKamenný dům - Cihlové klenutíKamenný dům - místnost vytesaná ve skáleKamenný dům - Opuštěné okno
Další fotky
Kamenný dům - Dřevěné schodištěKamenný dům - Záhadný průhled do místnosti

Možná je to poslední prokazatelný alchymista, který zde žil. Jmenoval se Johann Georg Abert 1774 – 1836. Celkem moderní alchymista, řeknete si. Žádné sedmnácté století. Pan Abert byl však přes moderní dobu renesančním člověkem. Jeho sbírku knih by mu jistě záviděla kdejaká univerzitní knihovna. Alchymie, lékařství, filosofie, přírodní vědy. Sbírky přírodnin.

Na počátku devatenáctého století byla ještě gramotnost prostých lidí nevalná, a tak se jistě začaly šířit pověsti o muži, který nechodí do hospody mezi lidi, ale zamyká se ve svém tajemném domě a bádá. Možná hledá zlato, možná elixír mládí. Pan Abert jistě budil respekt a možná i pověrečný strach. Stejně jako doktor Faust, tedy pokud žil. Ani Georgu Albertovi se kámen mudrců najít nepodařilo a on zemřel. Jeho pozůstalost, včetně sbírek byla kamsi ukryta, knihy prý rozprodal jeho syn. Milovníci záhad mají další příležitost k pátrání. Někde v okolí. Třeba jim pan Abert, který odmítá dodnes svůj milovaný Kamenný dům opustit poradí, kde pátrat.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama