20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Tip na výlet: Sugestivní Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku. Budete kráčet po dlažbě, po které kdysi chodili kati i jejich oběti

Další fotky

Je to velmi zvláštní muzeum, s ještě podivnějším průvodcem. Nevidíte ho, ukrývá se před vámi v malé, černé skříňce, a promlouvá k vám ze sluchátek, která máte na uších. Překročíte práh a uslyšíte sympatický hlas perverzního sadisty, sexuálního zvrhlíka, fanatika víry a paranoika, posedlého touhou po moci a mamonu, v jedné osobě. Jindřich František Boblig vzbuzuje hrůzu i po třech staletích.

Reklama

Tři sta let. Je to hodně nebo málo? To je relativní. Z pohledu jednoho průměrného lidského života je to hodně. Z toho historického je to chvilka. Okamžik. Stalo se to vlastně včera, ne v žádné dávné minulosti. Nikoliv nelidská mučení a hořící hranice z té doby, by v nás měly vzbuzovat hrůzu. Hrůzně by měl působit fakt, že je to jen deset generací nazpět. Jen deset generací. Je varováním, jak málo stačí k tomu, aby se fanatismus, udavačství, nelidskost a touha po moci projevily v té nejhorší podobě.

Hornické muzeum i Svatá Hora. Při toulkách po krásách Příbrami vás provedou nové rozcestníky

Patnáctileté Bobligovo běsnění na Šumpersku, ve Velkých Losinách i v Mohelnici, na jehož konci bylo 105 upálených, začalo naprosto banálním případem. Stačila k tomu nemocná kráva, hostie ukrytá v šátku a bdělé oko kostelníka. Pan Boblig ucítil síru a začal jednat. Filmoví historici a milovníci zajímavostí by vám řekli, že při natáčení drsného filmu Kladivo na čarodějnice, se herečky v dobových reáliích opravdu bály. Přispěla k tomu sugestivní atmosféra a fenomenální výkon Vladimíra Šmerala, který ztvárnil Bobliga až děsivě reálně.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Po prohlídce vyjdete na ulici a zhluboka si vydechnete. Zjistíte, že už nejste v sedmnáctém století, i když kráčíte po dlažbě, po které kdysi kráčeli kati i jejich oběti. Pokud doufáte v nějaký dobrý konec, musím vás zklamat. Když sadista Boblig v roce 1698 umíral, bylo mu požehnaných 86 let. Umíral v dostatku, v pohodlí a bez sebemenších výčitek svědomí.

FOTO: Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku

Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Muzeum čarodějnických procesůMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - BobligMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Prasečí potupná maskaMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - rozsudky smrtiMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Kladivo na čarodějnice
Další fotky
Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Kůl na hraniciMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Mučící nástroje

Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku, jehož expozice je v domě jedné z obětí, je opravdu dokonale sugestivní a pochmurné. Mučící nástroje, protokoly z výslechů a přítmí není pro slabé nátury. Po takové návštěvě doporučuji přesunout se do nedalekých Velkých Losin, které rovněž vědí, kdo to byl Boblig. Myslím ale, že dáte raději přednost procházce v místním lázeňském parku, nebo prohlídce papírny, kde se dodnes vyrábí papír ručně.

Před 53 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama