Tip na výlet: Sugestivní Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku. Budete kráčet po dlažbě, po které kdysi chodili kati i jejich oběti

Další fotky

Je to velmi zvláštní muzeum, s ještě podivnějším průvodcem. Nevidíte ho, ukrývá se před vámi v malé, černé skříňce, a promlouvá k vám ze sluchátek, která máte na uších. Překročíte práh a uslyšíte sympatický hlas perverzního sadisty, sexuálního zvrhlíka, fanatika víry a paranoika, posedlého touhou po moci a mamonu, v jedné osobě. Jindřich František Boblig vzbuzuje hrůzu i po třech staletích.

Tři sta let. Je to hodně nebo málo? To je relativní. Z pohledu jednoho průměrného lidského života je to hodně. Z toho historického je to chvilka. Okamžik. Stalo se to vlastně včera, ne v žádné dávné minulosti. Nikoliv nelidská mučení a hořící hranice z té doby, by v nás měly vzbuzovat hrůzu. Hrůzně by měl působit fakt, že je to jen deset generací nazpět. Jen deset generací. Je varováním, jak málo stačí k tomu, aby se fanatismus, udavačství, nelidskost a touha po moci projevily v té nejhorší podobě.

Hornické muzeum i Svatá Hora. Při toulkách po krásách Příbrami vás provedou nové rozcestníky

Patnáctileté Bobligovo běsnění na Šumpersku, ve Velkých Losinách i v Mohelnici, na jehož konci bylo 105 upálených, začalo naprosto banálním případem. Stačila k tomu nemocná kráva, hostie ukrytá v šátku a bdělé oko kostelníka. Pan Boblig ucítil síru a začal jednat. Filmoví historici a milovníci zajímavostí by vám řekli, že při natáčení drsného filmu Kladivo na čarodějnice, se herečky v dobových reáliích opravdu bály. Přispěla k tomu sugestivní atmosféra a fenomenální výkon Vladimíra Šmerala, který ztvárnil Bobliga až děsivě reálně.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Po prohlídce vyjdete na ulici a zhluboka si vydechnete. Zjistíte, že už nejste v sedmnáctém století, i když kráčíte po dlažbě, po které kdysi kráčeli kati i jejich oběti. Pokud doufáte v nějaký dobrý konec, musím vás zklamat. Když sadista Boblig v roce 1698 umíral, bylo mu požehnaných 86 let. Umíral v dostatku, v pohodlí a bez sebemenších výčitek svědomí.

FOTO: Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku

Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Muzeum čarodějnických procesůMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - BobligMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Prasečí potupná maskaMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - rozsudky smrtiMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Kladivo na čarodějnice
Další fotky
Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Kůl na hraniciMuzeum čarodějnických procesů v Šumperku - Mučící nástroje

Muzeum čarodějnických procesů v Šumperku, jehož expozice je v domě jedné z obětí, je opravdu dokonale sugestivní a pochmurné. Mučící nástroje, protokoly z výslechů a přítmí není pro slabé nátury. Po takové návštěvě doporučuji přesunout se do nedalekých Velkých Losin, které rovněž vědí, kdo to byl Boblig. Myslím ale, že dáte raději přednost procházce v místním lázeňském parku, nebo prohlídce papírny, kde se dodnes vyrábí papír ručně.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama