6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Tip na výlet: Tajemný Kotýz. Vydejte se po stopách koněpruských Keltů

Při návštěvě obce Koněprusy bývá cílem většiny turistů prohlídka známých krápníkových jeskyní. Ty však nejsou zdaleka jediným zdejším zajímavým místem, které stojí za zhlédnutí. Právě naopak – zdánlivě neobvyklý název vrchu v blízkosti obce dává tušit spojitost s legendami z dob keltského osídlení.

Tajemný vrch

Nacházíme se na území chráněné krajinné oblasti Český kras, 4 kilometry jihozápadně od města Beroun. Nad obcemi Koněprusy a Tmaň se zdvihají v krajině poměrně nevýrazné vrcholy nebo spíše návrší Zlatý kůň a Kotýz. Místa opředena mnoha keltskými mýty, v nichž se velmi často objevuje motiv koně, nejčastěji bílého. Proč je nazýván zlatým, není příliš jasné – spíše než o nález drahého kovu tu jde patrně o vyjádření úcty a významu místa. A odpovídalo by to nálezům, jež zde byly objeveny. Ostatně i sám název, odvozený od keltské bohyně Kotys hovoří za vše.

Tip na výlet: černošicko-mokropeský malebný kus krajiny

Většina pověstí o Kotýzu se tedy točí kolem koní, respektive samotné bohyně Kotys, nejčastěji zobrazované v podobě urostlé mladé jezdkyně prohánějící se na mytickém bílém koni volně krajinou. V některých podáních dokonce láká mladíky k divokým jízdám po skalních srázech.

Místní legenda

Původní keltská legenda ve zdejším kraji nalezla svou místní podobu a Kotys je zde chápána jako stařena. Bílý kůň ale nechybí. Za měsíčních nocí vyjíždí z kamenných vrat Zlaté brány na Kotýzu a putuje po návrších až k posvátnému vrchu Damil u Tetína. Oproti svému původnímu keltskému protějšku prý jezdívá zvolna a v pravici třímá vřeteno jako žezlo, neboť jím spřádá nitě lidských osudů. U pramene Koda ležícího asi 7 kilometrů východně pak napájí svého koně.

Již brzy si budete moci prohlídnout Koněpruské jeskyně s muzejním geologem

Z historie

Na Kotýzu stávalo opevněné sídlo, podle nalezených zbytků keramiky především z doby halštatské, ale jistě i dřívější. Podle dalších známek (byť v tomto ohledu panují dosud nejasnosti), se na Kotýzu nacházel opevněný kultovní prostor.

Kotýz je však také pozoruhodnou přírodní památkou s příkrými skalními svahy s bohatou teplomilnou a suchomilnou květenou. Sami uvidíte, že zdejší kamenitá step působí přinejmenším nezvykle: nelze se divit, že ji lidé v dřívějších dobách vnímali jako vzácný úkaz. Navíc ve spojitosti s dalšími dvěma zdejšími přírodními zajímavostmi – takzvanou Aksamitovou branou a Jelínkovým mostem.

Prvně jmenovaná byla dříve jeskyní a lidé věřili, že se zde nachází vstup do podsvětí. A mohlo tomu skutečně tak být. Kdy se zřítil její strop a prostor zaslepil, není známo. V každém případě pro prostého člověka žijícího před staletími mohla být krápníková jeskyně skutečným podsvětím, nikoliv jen podzemím. A podle některých místních povídaček se zdá, že se tak patrně v minulosti dávné i méně vzdálené stávalo. To ale již zavál čas, do našich dnů se zachoval jiný nález v další menší jeskyni zvané Děravá, ve starší době kamenné obývané lovci. Nalezeny zde byly unikátní rytiny pravěkých zvířat na břidlicových destičkách, výjev sice světský, bez záhad, ale o to význačnější.

Keltové v Čechách. Víte, jak vypadá nejznámější Kelt na světě?

Kudy na Kotýz

Cesta na vrch je vhodná jen pro pěší, v některých částech není pro kola sjízdná. Jako výchozí místo doporučujeme Koněprusy, případně železniční stanice Králův Dvůr-Popovice nebo Beroun. Lze naplánovat výhodně vedený pěší výlet od nádraží v Popovicích přes Koukolovou horu až na Kotýz a k jeskyním, buď po stejné cestě zpět, nebo s využitím častých autobusových spojů z Koněprus do Berouna. Samozřejmě s výjimkou neděle, kdy autobusy jezdí málo. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat na placeném parkovišti poblíž vstupů do jeskyní a od nich vyrazit na Kotýz už pěšky. K národní přírodní památce vás dovede žlutá turistická značka.

Tip na výlet: Divoká Šárka, s cyklisty, ale bez loupežníků

Zajímavost v okolí

Po prohlídce Kotýzu doporučujeme vydat se na nedalekou Koukolovou horu ležící asi 2 kilometry západním směrem. Také o ní existuje hned několik pověstí – spíše lidových, jen velmi volně navazujících na starší legendy.

Jedna z nich vypráví, že na vrcholu Koukolové hory stávala kdysi tvrz rytířů z rodu Koukolů z Popovic. Páni to byli zlí, jeden z nich za bouřlivých nocí prý dokonce svolával kletby na své poddané. Jednou, opět za bouře, prý celé nebe vzplálo ohněm a kraj ohlušil mohutný úder blesku. Ráno, když již bouře minula a vystrašení lidé se odvážili vystoupit na horu, byly zdi tvrze rozmetány a místo bylo pusté. Jen několik velkých balvanů zde zůstalo a lidé mysleli, že jsou to zakletí rytíři, které dostihla spravedlnost.

Zdroj: 77 výletů na tajemná místa v Čechách (Ivo Paulík, Jiří Pucholt)

Před 2 hodinami
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Před 3 hodinami
Nevelká obec Čenkov leží na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Už desátým rokem stojí u...
Dnes, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:00
Rtuť je velmi tajemná substance. Substance s magickými vlastnostmi, od nejstarších dob. Již její latinský...
Dnes, 14:02
Antonín Smrček (*11. prosince 1859 v Brodku u Prostějova) absolvoval roku 1884 českou techniku v...
Dnes, 12:30
V průběhu 18. a 19. století si Češi stále více a častěji uvědomují, že ztrácí...
Dnes, 11:44
Jde o jedinou spotřebitelskou celorepublikovou soutěž a o nejstarší „novodobou“ soutěž v Česku vůbec. A i...
Dnes, 11:00
Ty počítače tehdy ovšem byly pouze mechanické a Augustu „Adu“, lady Byron, provdanou hraběnku Lovelace,...
Dnes, 09:00
„Za dlouhých zimních večerů, kdy nevařím a neperu…“ je nápěv z písničky kapely Duo Cis, který...
Včera, 18:30
Jeden z nejpodivnějších příběhů z počátku 19. století. Chlapec, kterému dali jméno Kašpar Hauser, se...
Včera, 17:00
Vojenská kariéra Hermanna Höfla byla přímo ukázková a úspěšný zásah proti Slovenskému národnímu povstání byl...
Reklama