29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Tip na výlet: Už jste viděli někdy syslí sídliště? Vydejte se na Radouč

Velké i malé milovníky přírody a zvířat jistě potěší návštěva sysliště na okraji Mladé Boleslavi v lokalitě Radouč. Již od roku 1922 byla tato lokalita chráněna a v roce 1933 byla vyhlášena rezervací. Dnes se místo stává skutečným tajuplným ostrovem, zejména pro znalce české fauny a flory. Roste zde bezpočet rostlinných druhů jako například kakost holubičí, koniklec luční a velké množství dalších. Tato rovněž evropsky významná lokalita se stala součástí soustavy chráněných území NATURA 2000.

Reklama

Z ohrožených živočišných druhů se zde vyskytuje například významný teplomilný plž zrnovka třízubá. Nás laické milovníky fauny však nejvíce potěší divocí králíčci a zejména stále se rozrůstající kolonie sysla obecného. Syslové zde před několika lety našli domov a zřejmě jim místní poměry svědčí, jelikož z původních několika párů se zde rozrostlo obrovské syslí sídliště. Radouč je jedna z třiceti pěti lokalit v ČR, kde se se sysly můžeme setkat.

V roce 2006 kolonii hrozilo vyhynutí a čítala pouze 5 jedinců. V roce 2007 naštěstí město Mladá Boleslav provedlo první výraznější zásah na této lokalitě pokosením travního porostu. Tím se zlepšily životní podmínky nejen pro sysly, ale i pro divoké králíky. V roce 2010 čítala kolonie již 35 – 40 jedinců. Tito roztomilí živočichové se nebojí ani návštěvníků, kteří sem rádi chodí fotografovat a také krmit. Krmení však neschvalují ochránci zvířat a ani vedení města, protože návštěvníci je prý překrmují, navíc některá strava není vhodná a bohužel tak často dochází k úhynu. Během své návštěvy si dejte pozor, abyste si v odloženém zavazadle neodnesli domů věčně hladového, zvědavého jedlíka. Pejsci mají povolen vstup pouze na vodítku.

 

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

Pokud se dostatečně pokocháte pohledem na místní faunu a floru, můžete se vydat na blízkou zříceninu hradu Michalovice. Pozůstatky hradu, založeného rodem Markvarticů ve 13. století, leží pouhé dva kilometry pěšky od Radouče. Mezi jeho majitele patřil také známý oblíbenec krále Václava II. rytíř Jan z Michalovic. Ten se proslavil zejména jako neporazitelný bojovník v turnajích nejen v našich zemích, ale i v Porýní a ve Francii. Jeho hrdinské činy byly opěvovány v soudobé básni Ulricha z Freiberka.

FOTO: Sysliště Radouč a hrad Michalovice

Sysliště Radouč a hrad Michalovice - Sysel 5Sysliště Radouč a hrad Michalovice - Sysel 1Sysliště Radouč a hrad Michalovice - Sysel 2Sysliště Radouč a hrad Michalovice - Michalovice hrad 1

Hrad vystřídal řadu majitelů a od roku 1513 se již uvádí jako pustý. Při hledání pokladu v 19. století se naklonila hradí věž a částečně se zřítila. Naštěstí však byla její stabilita zabezpečena a v současné době je přístupná veřejnosti. Krásnou vyhlídku na údolí řeky Jizery, kterou obdivoval i básník Karel Hynek Mácha při své návštěvě v roce 1835, si rozhodně nenechte ujít.

Před 39 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama