Necelých dvacet kilometrů od Velkých Přílep, na druhé straně Vltavy, leží malá a malebná obec Máslovice. Dá se sem dojet autem přes Kralupy a Postřižín, chceme-li se ale projít, je lepší jet autem či vlakem do Libčic nad Vltavou a odtud se na druhou stranu řeky dopravit jedním z nejstarších vltavských přívozů. Kotviště je u Výzkumného ústavu včelařského na Dole, který byl založen v roce 1919. Celou dobu se zabývá vědeckou činností v oblasti chovu včel.
Odtud můžeme pokračovat 1,2 kilometru dlouhou naučnou stezkou s třinácti zastaveními, opatřenými naučnými tabulemi a dřevěnými sochami. Je však třeba sledovat turistické značky, abychom neodbočili doprava na Vodochody a cestu si podstatně neprodloužili.
Největším lákadlem Máslovic je Malé muzeum másla, které vzniklo v roce 1997 a za dobu svojí existence získalo mnoho uznání odborné i laické veřejnosti a rádi sem zavítají nejen čeští, ale i zahraniční návštěvníci. Je zde vystaveno mnoho historických exponátů souvisejících s jeho výrobou. Věděli jste například, že v minulých stoletích máslo nebylo běžnou součásti jídelníčku jako dnes? Jednalo se o luxusní potravinu určenou pouze pro bohaté. Prostí lidé jej sice běžně stloukali, ale prodávali ho nebo směňovali, a sami si museli vystačit se sádlem. V muzeu se také dozvíme, že název obce není odvozen od másla, ale stejně jako u ostatních českých obcí, jejichž název končí na -ice, od jména svého dávného neznámého zakladatele. Ještě v dnešní době žije v České republice přes šest set nositelů příjmení Máslo/Máslová.
Zdejší muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě, ale není jediné na světě. Podobné můžeme navštívit v irském městě Cork, kde se zabývají hlavně irským máslem. V tom našem, českém, návštěvník nalezne Interaktivní expozici, v níž může vidět různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a dalších předmětů, které k výrobě másla patří. Vystavena je tady také unikátní a ojedinělá kolekce obalu na máslo. Muzeum je bezbariérové, vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením, pro které jsou tu připraveny materiály i v Braillově písmu.
Dalšími akcemi, které Máslovice pravidelně pořádají, a které stojí za to navštívit, jsou podzimní vinobraní a dýňování a předvánoční tvorba Betlému z másla, který je již tradiční atrakcí. Věděli jste, že na stovku figurek se při jeho výrobě spotřebuje dvacet pět kilogramů másla? Přijďte pobejt…