Tip na výlet: V trnavské městské věži bijí hodiny už dvě stě devadesát let

31.1.2020
Táňa Pikartová

První hodinový stroj do věže osadili už v roce 1590, do dnešních dnů se ale bohužel nezachovaly. Druhý hodinový stroj byl sestrojen v roce 1729 a pocházel z dílny významného hodináře Franza Langa. Je úctyhodné, že na rozdíl od původních fungují dodnes bez jakéhokoliv elektrického pohonu. Jejich hnací silou jsou už po generálce ruce pánů trnavského času z rodu Němčeků.

Zachránce orloje, Antonín Strnad. I díky němu středověké hodiny neskončily ve starém železe

Hodinový stroj věžních hodin lze rozdělit na tři části, z nichž každou pohání závaží, o které se starají dva lidé. V minulosti tvořily dvojici vždy otec se synem, a stejně tak je tomu i v současnosti. A vzhledem k tomu, že hodiny fungují nepřetržitě 24 hodin denně, musí být vždy jeden z hodinářů ve městě.

Městská věž, šedesát metrů vysoká renesanční stavba, je dominantou města. Její vyhlídková rozhledna, k níž vede 143 schodů ve výšce téměř třiceti metrů, je ideálním místem k výhledům na město, ale i na Trnavskou rovinu i Malé Karpaty.

Tip na výlet: Vysoké Tatry, každý výhled je za odměnu

Základy Trnavy, středověkého královského města, byly položené na návrší, které je dnes známé jako Náměstí sv. Mikuláše. Trnava byla v minulosti významnou obchodní křižovatkou zejména díky vínu. Trnavským měšťanům patřily vinohrady v oblasti Malých Karpat od Rače až po Hlohovec.

Trnavským historickým unikátem je bezesporu městské opevnění, které vymezuje rozlohu starého města vybudované už v první polovině 13. století.

 Nepřehlédněte