11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Tip na výlet: Vítochov, navštivte kostelík jako ze Svatební košile

Další fotky

Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při prvním pohledu na vás svatyně dojem rozhodně neudělá. Vypadá spíše jako tvrz, jako sídlo nějakého venkovského šlechtice, který se zmohl na kamennou stavbu. Romantické duše by zde určitě nepřekvapil umrlec z Erbenovy Kytice. Místo i vzhled stavby jsou velmi příhodné.

Reklama

Je to však opravdu kostel, dokonce jeden z nejstarších na Moravě.  Byl vystavěn a zasvěcen sv. Michaelu archandělu někdy koncem 13. století. Listiny, které uvádějí rok 1238, jsou zřejmé podvrhy, i když dost dobře nechápu, jaký mělo toto falšování tehdy účel. Podrobné informace, co, kdy a kde, lze vyhledat, takže se na kostelík můžeme podívat trochu z jiného pohledu.

Tip na výlet do zimního zámku v Mníšku pod Brdy. Necháte se nalákat na zahradu ze 17. století?

Existují významná místa, kudy procházela historie, ale neosloví nás. Zakoupíme si vstupenku, vyposlechneme naučený text průvodce a zapomeneme.  Senzitivní jedinci a milovníci záhad jistě vědí, o čem mluvím. O tom prazvláštním pocitu, který nelze změřit, zvážit, vyfotografovat. Přijdete na určité místo a prostě to víte. Vítochov patří mezi taková místa a nemusíte být ani předem informováni a nastraženi.

Velký omyl české historie. Kdyby se mise Cyrila a Metoděje zdařila, píšeme dnes něčím jako azbuka

Na tomto mírném návrší bylo kdysi pohanské pohřebiště. Tato místa nebyla tehdy vybírána jen tak, prostě někde za vesnicí. Naopak. Takové místo bylo pečlivě voleno pohanskými kněžími, kteří znali přírodu a lidi nejspíš mnohem více než ti, kteří se nad nimi dnes pohrdavě usmívají. To věděla i církev, která musela být ve svých počátcích k lidem vstřícnější. Lidem nezakazovala navštěvovat posvátná místa jejich dědů, pouze z nich udělala symboly křesťanské. Tak tomu bylo i zde. Pohanské obětiště navštívil sv. Metoděj, majitele pozemku nechal pokřtít a ten z vděčnosti vystavěl svatyni.

FOTO: Vítochov

Vítochov - kostelík VítochovVítochov - sv. MichaelVítochov - Vítochov 1Vítochov - Vítochov 2Vítochov - Vítochov 3
Další fotky
Vítochov - Vítochov 4Vítochov - freska 2Vítochov - kamenná křtitelniceVítochov - Munzarova boroviceVítochov - Munzarova borovice 2

Krásná legenda, která však není ojedinělá. Tuto legendu milují hlavně děti, protože se zde 5. července koná tradiční Cyrilometodějská pouť. Tento kostelík jsem navštívil s přáteli. Právě kvůli tajemným zkazkám, které ho provázejí. Nikoliv kvůli pouti, o té jsme vůbec nevěděli a byla milým překvapením. Pokud rádi mlsáte turecký med useknutý ze špalku, máte příležitost. Dorazili jsme opravdu pět minut po dvanácté. Mše už skončila a kostelík byl uzamčen. Začalo parádně pršet a my pátrali, kam se ukrýt.

Pak se ve dveřích objevil pan farář. Už byl na odchodu, ale když nás spatřil, pustil nás dovnitř. Počkal s námi, než se bouřka přežene. Za tu dobu jsme si stačili vyfotit kamennou křtitelnici i tajuplné fresky, ve kterých někteří hledají kosmologické symboly. Nic proti, je to zajímavé. Mne osobně však nejvíc zarazila podobnost těchto fresek s freskami v kapli na hradu Houska. Zvláště sv. Michael, s mečem v jedné ruce a váhami v ruce druhé. V kostelíku lze zakoupit i pohlednici, zisk jde na jeho údržbu a opravu. Tato církevní stavba spadá pod farnost Bystřice nad Pernštejnem, a proto je lepší se předem informovat, kdy bude kostelík otevřen. Zcela jistě to bude však 5. července. Neváhejte, bude to opravdu krásný zážitek.

 

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama