11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Tip na výlet: Vydáme se do míst, kde se východní Čechy mění v západní Moravu

Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které mu vévodí je Polička.

Historie osídlení této části Čech sahá už před období vlády českého krále Přemysla Otakara II. Touto krajinou tehdy vedla Trstenická stezka, tedy obchodní cesta, která spojovala Čechy s Moravou. Zdejší krajina, jak o ní lyricky místní říkají, že se tu potkává vůně lesů s vůní sena na pokosených lukách, kde je slyšet cvrčka a v dáli hlas kostelních zvonů, je zapomenutý, ale nádherný.

Tip na výlet: Objevte tajemné místo Kounovské kamenné řady

Inspirace, kterou oběma skladatelům zdejší příroda dávala, přenesli do své hudby.  A vy se o tom můžete přesvědčit, pokud se zajdete v Poličce podívat do Památníku Bohuslava Martinů, kde jsou přehledně uspořádány dokumenty a fotografie, které seznamují návštěvníky se životem tohoto skladatele i nakonec s inspiracemi, které ho lákaly. Dozvíte se tu i to, že jeho místo narození bylo přinejmenším neobvyklé. Byla to věž novogotického kostela svatého Jakuba. Určitě si ale prohlédněte, a nechte si na to dost času, také poličské náměstí a další pamětihodnosti. Historické jádro města dodnes obepínají mohutné kamenné hradby, které se začaly stavět už ve 14. století.

Barokní radnice je z poloviny 18. století a je dnes sídlem městské galerie, před ní stojí morový sloup, který byl postaven jako dík za záchranu města před morem v letech 1727 – 1731, je to velmi unikátní a vzácná památka. Ovšem také okolí města má svoje nesporné zajímavosti, pokud si vyšlápnete do přírody můžete sami zjistit, jak to mohlo být s tou jedinečnou inspirací, kterou tento kraj našim oběma hudebním skladatelům poskytoval. Třeba takový Buchtův kopec, zalesněný rulový vrch nedaleko Krásného, už samotný název dýchá tajemnem.

Tip na výlet: Za památkami Světového kulturního dědictví UNESCO v Německu

Také Čtyři palice, skupina skal nedaleko Březin, dominanta Žďárských vrchů, jejíž skalní útvary připomínají útvary ve tvaru hlav, si můžete zkusit hádat, které. Vyšlápnout si můžete také například na Devět skal, což je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů s nádherným rozhledem do údolí Svratky. A najdete tu také Karlštejn, nikoli jako sídlo otce vlasti Karla IV., ale je to nádherný pozdně barokní lovecký zámeček Kinských. Jistě vás potěší i Liboháj, lesopark na okraji Poličky. A nedaleko odtud v Telecím stojí lípa, které se odnepaměti říká zpívající. Pověst říká, že v jejím vykotlaném kmeni si starý, hluchý písmák spisovat a prozpěvoval žalmy. Tato lípa tu prý stojí už sedm set let a je nejstarší v Čechách.

Před 44 minutami
Jako zkušenému vojákovi bylo generálu Weidlingovi jasné, že obrana Berlína je boj ztracený předem a...
Před 2 hodinami
Žádný chudý člověk se nenají tím, že my sami budeme bez peněz. Nikomu nemocnému se...
Dnes, 14:00
Plavba lodí byla ještě v polovině devatenáctého století dobrodružstvím, na které se vzpomínalo po celý...
Dnes, 11:30
Měl vlastně štěstí, mohl dopadnout také podstatně hůř. Prakticky profesionální revolucionář Vladimir Lvovič Burcev bojoval...
Dnes, 10:00
Kdyby ta naše revoluce před 30 lety nebyla tak sametová. Místo toho se jen ptáme,...
Dnes, 08:00
Pokud bychom měli vybrat jednoho z nejvýznamnějších světových sochařů, určitě bychom nesáhli vedle, kdybychom zvolili...
Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Reklama