25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Tip na výlet: Vydejte se po stopách menhirů v okolí Slánské hory

Další fotky

Dlouho jsem přemýšlel, jak mám tento příspěvek napsat. Jaký úhel pohledu zvolit? Pohled člověka, který zdolal toto nevysoké návrší, jen aby si zlepšil kondici? Pohled archeologa, kterému krvácí srdce při pohledu na čedičový kamenolom, který totálně zdevastoval tuto lokalitu? Pohled milovníka tajemství, obdivujícího dva velmi zajímavé menhiry, či obětní čedičovou mísu na severní straně vrcholku hory? I historik si přijde na své. Tři dřevěné kříže, z roku 1664, jako memento třicetileté války.

Reklama

Slánská hora je dominantou města a netřeba tedy vysvětlovat, jakou cestu zvolit. Je zde i naučná stezka, takže vše je jasné a výstup není vůbec nijak náročný. Každý zde nalezne něco z oboru, který ho zajímá. Trochu tajemna ale nikdy nezaškodí. Na Slánské hoře nalezneme dva menhiry.  Jeden je kousek pod vrcholem a určitě na něj narazíte. Nalézt ten druhý je trochu obtížnější. Je na úpatí, v dosti nepřístupném terénu a kousek od parkoviště, čímž si koleduje o vlastní likvidaci a přesun na zahradu nějakého snoba.

Slánská hora, dobrý důvod k jarnímu výletu

Ani obětní mísa na tom není dobře. Kdosi velmi chytrý, v její těsné blízkosti, umístil lana, sloužící k tréninku horolezců. Obětní mísa má průměr asi 80 cm, a je hluboká necelých 20 cm. Je na ni krásně patrná šestiboká odlučnost čediče.

A to zde zdaleka není jediná zajímavost. Potřebujete k tomu kompas. Ještě ve vzdálenosti necelých pěti metrů od mísy, střelka poslušně reaguje na magnetické pole Země a ukazuje správným směrem. Přistoupíte k míse a střelka udělá čelem vzad. V galerii obrázků to je vidět. Krásný příklad magnetické anomálie.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

Vím, že jste nároční výletníci a jistě po prohlídce na nádraží nezamíříte. Stačí pár kilometrů a vaše kroky vás zavedou do nedaleké vesničky Skůry. Zde, ve hřbitovní zdi, naleznete zazděný menhir s vyobrazeným symbolem slunce a kříže. Je naprosto jiný, než okolní zdivo a zřejmě sem byl přemístěn z nedalekého svahu, který je na podrobných mapách označen názvem U kamene.

FOTO: Slánská hora a menhiry v okolí

Slánská hora a menhiry v okolí - Slánská hora, úpatíSlánská hora a menhiry v okolí - Slánská hora, úpatíSlánská hora a menhiry v okolí - kompas se zbláznilSlánská hora a menhiry v okolí - Srovnávací měřeníSlánská hora a menhiry v okolí - Menhir Slánská hora úpatí
Další fotky
Slánská hora a menhiry v okolí - Vrchol Slánské horySlánská hora a menhiry v okolí - Obětní mísaSlánská hora a menhiry v okolí - SkůrySlánská hora a menhiry v okolí - Kamenný Most

Pokud vás ani tato odbočka nezdolala, můžete se po polních cestách vypravit ke Kamennému Mostu. Zde, asi kilometr od obce, poblíž staré úvozové cesty ke Zvoleněvsi, v místě s dalekým rozhledem, naleznete menhir s vyrytým křížem.

V minulosti zde bylo pátráno a byly nalezeny kostry dvou lidí. Proč byli pohřbeni tak daleko od posvěcené půdy? Vyděděnci? Sebevrazi? Lidé s magickými schopnostmi či vyznavači ďábla? To se už nikdy nedozvíme, nálezy se nezachovaly. Nu a tím lze dnešní výlet ukončit. Výlety mají člověka bavit a ne fyzicky zničit. Asi kilometr odtud je vaše spása. Vlaková zastávka směr Slaný nebo Kralupy nad Vltavou.

 

Před 10 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 37 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama